کارکرد سپتیک تانک
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از آسان ترین راه های تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های مجتمع های مسکونی، رستوران و مراکز بهداشتی، سپتیک تانک ها هستند. سپتیک تانک های به روش شناور سازی، و فرایند های بیولوژیکی فاضلاب را تصفیه می کند و آن را به چاه جذبی انتقال می دهد. از سپتیک تانک ها بیش تر در مناطقی که به سیستم لوله کشی فاضلاب دسترسی وجود ندارد استفاده می شود. در این مقاله به بررسی کارکرد و مکانیزم سپتیک تانک ها خواهیم پرداخت.

کارکرد سپتیک تانک چقدر است؟

کارکرد سپتیک تانک چقدر است؟

اگر از سپتیک تانک ها به صورت صحیح استفاده شود طول عمر آن ها بالا می رود و کارکرد بالایی خواهند داشت اما به صورت کلی سپتیک تانک ها کارکرد و طول عمر طولانی دارند ولی بالا رفتن طول عمر و سپتیک تانک ها به عواملی مختلفی بستگی دارند که در این قسمت از مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 • برای افزایش طول عمر سپتیک تانک باید آن را هر شش ماه یکبار لجن زدایی کرد
 • هر یک سال یکبار سپتیک تانک ها به صورت کامل تخلیه کنید.
 • در محلی سپتیک تانک ها را دفن کرده اید ماشین و ابزار های سنگین بر روی آن نگذارید.
 • مواد آلاینده مانند جرم گیر و سفید کننده داخل سپتیک تانک نریزید
 • طول عمر سپتیک تانک به جنس آن بستگی دارد.

تاثیر جنس سپتیک تانک بر طول عمر و کارکرد آن

همانطور که گفتیم کارکرد و طول عمر سپتیک تانک ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آن ها جنس سپتیک تانک است در این قسمت از مقاله به بررسی تاثیر جنس سپتیک تانک بر طول عمر و کارکرد آن خواهیم پرداخت.

 • سپتیک تانک های بتنی: سپتیک تانک های بتنی طول عمر کم تری نسبت به دیگر سپتیک تانک ها دارند زیرا امکان دارد شرکت سازنده آن از متریال نا مناسب در ساخت آن استفاده کند و دیواره های آن را ایزوگام نکنند این عوامل باعث می شود کارایی سپتیک تانک پایین می آید.
  اما در کل طول عمر سپتیک تانک های بتنی حدود ۱۰ الی ۱۵ سال است
 • سپتیک تانک های پلی اتیلنی: این نوع از سپتیک تانک ها دارای طول عمر بیشتری نسبت به دیگر سپتیک تانک ها دارند و اگر به صورت دقیق از آن ها نگهداری شود طول عمر این نوع سپتیک تانک ها نیز افزایش خواهد یافت.
  نکته ی دیگری هم که وجود دارد این است که اگر از متریال بسیار خوبی در ساخت سپتیک تانک های پلی اتیلنی استفاده شود طول عمر و کارایی آن ها افزایش چشمگیری خواهد داشت.
 • سپتیک تانک های فایبر گلاس: طول عمر این سپتیک تانک ها نیز نسبت به سپتیک تانک های بتنی بالا است و حدود بین ۳۰ الی ۵۰ سال عمر می کنند.

مکانیزم سپتیک تانک ها

سپتیک تانک ها به صورت کلی مکانیزم بسیار ساده ای دارند که در این مقاله به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

در فرایند تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک ها از  فرایند های تصفیه بیولوژیکی هم استفاده می کنند که در آن از لجن فعال و دیگر مواد بیولوژیکی به کار می برند.

سپتیک تانک های پلی اتن در حجم ها ۲ تا ۱۵۰ متر مکعب  به صورت دفنی و غیر دفنی تولید می شوند این سیستم می تواند فاظلاب مجتمع های مسکونی، اداری، تجاری و .. را تا ۶۳ درصد تصفیه کند و مقدمات سر ریز شدن به چاه جذبی را فراهم می کند که این فرایند به صورت ته نشینی، شناور سازی و بیولوژیکی اتفاق می افتد.

اجزای سازنده سپتیک تانک

اجزای سازنده سپتیک تانک

 • از اجزای اصلی در سپتیک تانک می توان به سیستم ورودی فاضلاب که شامل لوله و میانگیر ورودی است.
 • قسمت بعدی در سپتیک تانک که که بیش ترین حجم از سپتیک تانک را شامل می شود مخزن اولیه سپتیک است که ۶۰ الی ۷۰ درصد مخزن را شامل می شود.
 • دیوار جدا کننده از ورود لجن، چربی و روغن های شناور شده به داخل مخزن زلال کننده جلوگیری می کند.
 • مخزن زلال سازی ۳۰ درصد از کل حجم سپتیک تانک ها را شامل ی شود در این مخزن فاظلاب به صورت تصفیه شده و عاری از مواد شناور و قابل ته نشین است.
 • در سپتیک تانک مجرایی تعبیه شده است که از طریق آن گاز های تولید شده از فاظلاب از آن مجرا خارج می شوند که این گاز ها عمدتا متان هستند.
 • سیستم خروجی فاظلاب هم که شامل یک لوله و یک بافل است

کلام آخر

در همین راستا شرکت مهندسی فراب صنعت به عنوان شرکتی پیشرو در صنعت تصفیه آب و فاضلاب با سابقه ایی بالغ بر ۱۰ سال، فعالیت خود را بر تصفیه آب و فاضلاب های شهری و پساب­های صنعتی متمرکز نموده است. این شرکت هم اکنون قادر است با تکیه بر دانش فنی کارشناسان و متخصصان خود و تکنولوژی­های پیشرفته شرکت آردا فرانسه و تجارب عملی بدست آمده در اجرای پروژه­های متعدد در داخل و خارج از ایران، مسائل مربوط به تصفیه آب و تصفیه و دفع فاضلاب را از فهرست مشکلات و چالشهای اجتماعات شهری و صنایع و مدیران درارتباط با آنها حذف نماید.