4.7/5 - (18 امتیاز)

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی با توجه به حجم زیاد آن در دنیای امروز اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. این فاضلاب در اثر مصرف روزانه آب، توسط انسان ها تولید می شود. پاک کردن این فاضلاب اگر انجام شود می تواند با بازچرخانی به چرخه مصرف و کمک به بحران کم آبی و رونق کشاورزی کمک کند.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

تصفیه فاضلاب شهری چیست

تصفیه فاضلاب شهری روند مورد استفاده برای تصفیـه روش لجن فعـال با هـوادهی گستـرده است که از نوع روش های هوازی و بیولوژیکی می­باشد. این پکیج قادر است بصورت روزانه فاضلاب ناشی از شست و شو  را تصفیه کرده و کیفیت پساب را به سطح استانداردهای زیست محیطی برساند.

سیستم تصفیه فاضلاب انسانی در کارخانه شرکت مهندسی فراب صنعت تولید شده و بعد از منتقل شدن سیستم در محل پروژه راه اندازی می گردد.

فرایندهای سیستم تصفیه فاضلاب انسانی چگونه است؟

همان طور که اشاره کردیم، رایج ترین روش برای تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده تلفیقی از روش بیولوژی با دو روش دیگر است که در مرحله اولیه پاکسازی، گند زدایی و پیش تصفیه صورت می گیرد. ذرات درشت موجود در فاضلاب توسط آشغالگیر صورت می گیرد و از گرفتگی لوله ها جلوگیری می کند.

آشغالگیر ها با توجه به قطرات ذرات عبوری، دبی فاضلاب، PH فاضلاب، دستی یا مکانیکی بودن آن و همچنین شرایط محل در ابعاد و ظرفیت های مختلف ساخته و اجرا می شوند.

EAAS یکی از بهترین روش ها برای هوازی سیستم است. یکی از مشکلات عمده تصفیه خانه ها دفع لجن است که این مورد باعث شده است سیستم لجن فعال بیشتر مورد توجه قرار گیرد چرا که این سیستم لجن کمتری تولید می کند.

البته بعد از استفاده از این سیستم باید گندزدایی صورت گیرد که طی آن از ورود میکروب و بیماری به آب جلوگیری می کند.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به سفارش استانداری خوزستان

ویژگیی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

پکیج فاضلاب بهداشتی امروزه در تمامی کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه مورد استفاده  قرار می گیرد.

این پکیج باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • کارایی مناسب و اخذ تائیدیه استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست
 • عدم داشتن بو
 • ساخت و اجرای سریع و آسان
 • قابلیت تغییر مکان پکیج
 • امکان ارتقای ظرفیت آن
 • استفاده پساب برای آبیاری فضای سبز و کشاورزی

آشنایی با کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

می توان گفت در هر جایی که انسان مشغول به زندگی و کسب و کار است، فاضلاب هم هست. مکان هایی چون هتل ها، رستوران ها، کارخانه ها، بیمارستان ها، کمپ های کارگری، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، دانشگاه ها، خوابگاه ها، مجتمع های تفریحی و پارک و… برای تصفیه فاضلاب انسانی خود و برای جلوگیری از صدمه زدن به محیط زیست اقدام کرده اند.

پارامترهای مورد نیاز برای طراحی پکیج تصفیه

برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، سه پارامتر مورد نیاز است.

این پارامترها به شرح زیر است:

 • کیفیت فاضلاب ورودی
 • دبی ورودی به تصفیه خانه
 • حجم فاضلاب تولیدی روزانه

آشنایی با کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب

از مزایای پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی تولیدی شرکت مهندسی فرآب صنعت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قابلیت ارتقاء
 • قابل حمل بودن
 • کم جا بودن ( به دلیل طراحی خاص و ویژه)
 • عدم ایجاد بو
 • مصرف انرژی پایین
 • شکل ظاهری مناسب

مهمترین مزایای پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

 • بدون بو
 • شکل ظاهری زیبا و مستحکم مصرف انرژی پایین
 • قابلیت ارتقا در صورت تغییرات در ساختمان اولیه
 • کارایی و راندمان بسیار بالا در تصفیه فاضلاب
 • قابلیت جابجایی پکیج حتی پس از نصب و راه‌اندازی
 • سرعت بالا در ساخت، نصب و راه‌اندازی
 • برخورداری از کلیه واحدها و تجهیزات موردنیاز جهت تصفیه
 • گارانتی یک ساله و ۱۰ سال خدمات پس از فروش
 • سهولت بهره‌برداری و نگهداری به سبب نوع طراحی و ساخت و تجهیزات بکاررفته در پکیج

روش های تصفیه فاضلاب انسانی

بطورکلی روش های تصفیه فاضلاب را می توان به سه دسته اصلی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم بندی نمود. به ندرت اتفاق می افتد که یکی از روش های گفته شده بتواند تمامی خواسته ها را از سیستم پاکسازی برآورده سازد. بنابراین در اکثر موارد لازم است که ترکیبی از روشهای فوق استفاده شود.

واحدهای گندزدایی فاضلاب بر مبنای اصول کار یک یا ترکیبی از روش های به کار گرفته شده به منظور انجام عملیاتی خاص طراحی می گردند. بر اساس روش های استفاده شده، روش های گند زدایی عموماً به دو دسته واحدهای عملیاتی و واحدهای فرآیندی تقسیم می گردند.

برای تصفیه فاضلاب بهداشتی می توان از سه روش استفاده کرد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

این سه روش عبارت اند از:

 • روش فیزیکی
 • روش شیمیایی
 • روش بیولوژیکی

۱- روشهای فیزیکی

روش فیزیکی جزو اولین روش ها در تصفیه فاضلاب بهداشتی بوده است. این روش، یک روش ساده در جداسازی مواد است و هزینه کمتری نسبت به سایر روش ها دارد. در این روش از نیروهای فیزیکی برای جداسازی مواد از جریان فاضلاب استفاده می­ شود. بدلیل سادگی این فرآیند، روشهای فیزیکی اولین روش های مورد استفاده در تصفیه فاضلاب بوده­ اند.

هزینه به نسبت دیگر روش ها، کمتر است و همواره سعی شده در انتخاب فرآیند های تصفیه فاصلاب از حداکثر توان این روش استفاده شود.

این روش شامل:

 • سیستم های آشغالگیری
 • دانه گیری
 • ته نشینی
 • شناورسازی
 • چربی گیری
 • فیلتراسیون

۲- تصفیه فاضلاب بهداشتی (روش های بیولوژیکی)

به آن دسته از روش هایی که در آنها از فرآیندهای بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود گفته می شود. در این روش ها میکروارگانیسم ها (به ویژه باکتری ها) نقش اصلی را در فرآیند گندزدایی برعهده دارند چرا که آنها با استفاده از مکانیسم های درونی خود مواد آلی موجود در فاضلاب را جذب کرده و از آن برای تولید سلول جدید و کسب انرژی استفاده می کنند.

در ادامه به بررسی برخی روشهای معمول در پاکسازی بیولوژیکی فاضلاب می پردازیم.

روش های تصفیه فاضلاب انسانی

۳- روش لجن فعال با هوادهی گسترده

فرآیند تصفیه فاضلاب در این روش مطابق فرآیند لجن فعال است با این تفاوت که به منظور کاهش حجم لجن تولیدی و مشکلات ناشی از آن اصلاحاتی در روش پاکسازی صورت گرفته است.

این اصلاحات شامل افزایش زمان ماند هیدرولیکی و عمر لجن است و تغییرات باعث می شود که میزان لجن دفعی به طور قابل ملاحظه ای کاهش یابد. انعطاف پذیری و پایداری این دستگاه سبب شده که امروزه در کشورمان بطور گسترده ای از این روش برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی استفاده شود.

مزیت روش لجن فعال:

 1. لجن دفعی این روش بسیار کمتر از لجن دفعی روش لجن فعال است.
 2. لجن دفعی کاملا تثبیت شده بوده و نیاز به هضم ندارد.
 3. این سیستم نسبت به تغییرات کیفیت فاضلاب و همچنین حجم فاضلاب ورودی روزانه مقاوم است.
 4. توصیه می گردد که برای تصفیه فاضلاب های بهداشتی از این روش استفاده گردد.
 5. اگر فاضلاب حاوی مقادیر بالای مواد سمی و شیمیایی نباشد، این روش انتخاب مناسبی خواهد بود
 6. این روش برای ظرفیت های ۳۰۰-۱۰ مترمکعب در روز بصورت پکیج فلزی پیشنهاد می گردد.
 7. همانند روش لجن فعال به تجهیزات هوادهی نیاز دارد.

روش های تصفیه فاضلاب انسانی (سپاه تیپ آل محمد(ص))

۴- فرآیند Integrated Fixed-film Activated Sludge) IFAS)

فرآیند IFAS یک نوع فرآیند دوگانه است چون در این سیستم هم رشد معلق و هم رشد چسپیده صورت می گیرد. باکتری ها می توانند با چسپیدن بر روی یک سطح، رشد چسپیده داشته باشند.

مزیت های IFAS:

در فرایند IFAS از تلفیق رشد چسبیده و معلق میکروبی به صورت همزمان استفاده می گردد.

سیستم های IFAS مزایای گسترده تری نسبت به فرایندهای متداول لجن فعال (سیستم های دارای رشد معلق) دارند.

در این دستگاه علاوه بر مقاومت بالا در برابر شوک های بارگذاری آلی و هیدرولیکی، انعطاف پذیری و قدرت تصفیه بیشتری وجود دارد.

مزایای ذکر شده در فوق با تعبیه مدیاهای مناسب در درون حوضچه هوادهی لجن فعال حاصل می گردد. ( با قرار گرفتن مدیا در داخل حوضچه هوادهی لجن فعال، زیست توده بیشتری تشکیل می گردد). (بدون آنکه سبب افزایش بارگذاری جامدات به حوضچه ته نشینی بگردد).

در این حالت بدون نیاز به افزایش بخش سازه ای و تنها با افزایش مدیا و تغییر میزان هوادهی میزان بارگذاری آلی و هیدرولیکی به واحدهای لجن فعال افزایش می یابد و باعث افزایش راندمان عملکرد تصفیه فاضلاب می شود.

۵- روشهای شیمیایی

فرآیند جداسازی یا تبدیل مواد آلاینده در روش شیمیایی، به کمک افزودن موادشیمیایی و واکنش های شیمیایی مواد صورت می گیرد. پیچیدگی در این فرآیندها به مراتب بیش از روش های فیزیکی بوده که سبب دشواری نسبی در بهره برداری از روش های شیمیایی می گردد.

از این رو سعی می شود که کمتر از روش های شیمیایی در پکیج تصفیه فاضلاب استفاده شود. به علاوه هزینه خرید و نگهداری مواد شیمیایی مورد نیاز در برخی موارد مانع بزرگی در کاربرد فرآیندهای شیمیایی است.

روش های شیمیایی (انعقاد و لخته سازی) و گندزدایی با کلر و ترکیبات آن جزء مهمترین روش های شیمیایی مورد استفاده در تصفیه فاضلاب محسوب می شوند.

روش بستر لجن رو به بالا بی هوازی

این روش جزء مهمترین روشهای بیولوژیکی و بی­هوازی تصفیه فاضلاب است. در این روش رئاکتور مورد استفاده یک نوع رئاکتور با جریان رو به بالا است که در آن بستری از دانه­هایی که به شکل بیولوژیکی تشکیل یافته­اند، نقش پرکننده را دارند. هنگامی که فاضلاب به شکل یکنواخت از کف مخزن وارد می­شود، مایع از میان ناحیه هضم، که ناحیه جداسازی جامد و مایع است، عبور می­کند.

 جامداتی که در ناحیه ته ­نشینی جداشده­ اند به ناحیه بستر فعال بازگردانده می­شوند درحالیکه مایع به شکل پساب از سرریز خارج می­گردد. موادآلی توسط توده زیستی تثبیت می­شود وگازحاصل ازتثبیت مواد زاید درمحفظه گاز جمع ­آوری می­گردد.

در انتخاب یک روش تصفیه فاضلاب دو عامل نقش اصلی را ایفاء می­کنند.

عامل اول : کیفیت فاضلاب ورودی به سیستم

عامل دوم : کیفیت موردنیاز برای پساب خروجی است

عدم توجه به هریک از دو عامل فوق به هنگام انتخاب روش تصفیه سبب می­گرددکه سیستم تصفیه نتواند خواسته­ های اساسی از آن را برآورده سازد.

چگونگی خرید تصفیه فاضلاب بهداشتی

آب پاک که برای حیات ضروری است، یکی از مهم‌ترین منابع طبیعی روی کره زمین است. فاضلاب، که اساساً آب مورد استفاده قرار گرفته شده است، نیز یک منبع ارزشمند است، به ویژه با خشکسالی‌های مکرر و کمبود آب در بسیاری از مناطق جهان. با این حال، فاضلاب حاوی بسیاری از مواد مضر است و تا زمانی که گندزدایی نشود، نمی‌توان آن را به محیط زیست بازگرداند.

بنابراین اهمیت تصفیه فاضلاب دو جنبه دارد: بازیابی آب و محافظت از سیاره در برابر سموم. در این مطلب از فرآب صنعت ما به شما اهمیت و همچنین نحوه خرید تصفیه فاضلاب بهداشتی را شرح خواهیم داد.

 • بازگرداندن منابع آب توسط تصفیه فاضلاب
  به نقشه جهانی خشکسالی نگاه کنید، خواهید دید که بسیاری از مناطق جهان آب کافی و سالم وجود ندارند. همه جوامع، به ویژه مناطقی که کمبود آب دارند، باید اطمینان حاصل کنند که فرآیندهای تصفیه آب خوبی را در محل دارند تا آب تصفیه شده مجدداً مورد استفاده قرار گیرد یا به چرخه آب بازگردانده شود، اما هرگز هدر نرود.
 • حفاظت از سیاره زمین
  فاضلاب می‌تواند شامل آلاینده‌هایی از کاربری‌های مسکونی و تجاری باشد. ترکیبات شیمیایی و عوامل بیماری زا در فاضلاب پاکسازی نشده می‌تواند به سلامت حیوانات، گیاهان و پرندگانی که در داخل یا نزدیک آب زندگی می‌کنند، آسیب برساند. همچنین می‌تواند محصولات کشاورزی و آب آشامیدنی را آلوده کند و بر سلامت انسان تأثیر منفی و مخرب بگذارد. تصفیه فاضلاب بهداشتی برای محافظت از سلامت بسیاری از اکوسیستم‌های مختلف بسیار مهم و اساسی است.

نحوه خرید تصفیه فاضلاب بهداشتی

 • اهمیت صرفه جویی در مصرف آب
  با تصفیه فاضلاب بهداشتی به معنای واقعی در مصرف آب صرفه جویی می‌کنید. همان‌طور که گیاه آب قدیمی را بازیافت می‌کند، به این معنی است که ضایعات آب کمتر است که باز هم برای محیط زیست مفید است.
 • راهی برای به حداقل رساندن ضایعات
  تصفیه فاضلاب صنعتی راهی برای کاهش ضایعات محیط شماست. همان‌طور که به صرفه جویی در هزینه کمک می‌کند، همچنین تضمین می‌کند که آب پامسازی شده شده شیمیایی را به روشی ایمن و سازگار با محیط زیست حذف می‌کنید.
 • نکته مهمی که باید توجه داشته باشید
  در خرید تصفیه فاضلاب بهداشتی یکی از عواملی که باید در نظر داشته باشید این است که از داشتن یک سیستم با کیفیت بالا اطمینان حاصل نمایید. انتخاب یک شرکت معتبر برای مراقبت از نصب تصفیه خانه پساب شما الزامی است.

به دیگر مقالات ما پیرامون فرآیند پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی  نگاهی بیندازید و مارا انتخاب کنید که سال‌ها تجربه در این زمینه داریم و لیست بلندی از مشتریان راضی ما، نوید یک خرید خوب را به شما می‌دهد.

نحوه خرید تصفیه فاضلاب بهداشتی (پکیج تصفیه فاضلاب سازمان اوقاف و امور خیریه ۳۰ مترمکعب واقع در ساری مجتمع گردشگری احسان ساخت شرکت فرآب صنعت)

انتخاب روش تصفیه فاضلاب

ماهیت آلی فاضلاب تولیدی از یک سو و بارآلودگی آن از سوی دیگر، سبب برتری روشهای بیولوژیکی بر دیگر روشها برای انجام عملیات اصلی تصفیه می ­گردد. البته از روشهای فیزیکی و شیمیایی نیز در جریان تصفیه استفاده می­ شود اما استفاده از آنها در مراحل پیش تصفیه و گندزدایی خواهد بود و بخش اصلی تصفیه به کمک روشهای بیولوژیکی به انجام خواهد رسید.

فرآیندها

سهم بسیار بالایی از بار آلودگی فاضلابهای بهداشتی مربوط به اجزای آلی آن می­باشد. این اجزا به سبب ماهیت خود منبع تغذیه بسیار مناسبی برای میکروارگانیسم­ها می­باشند. به همین سبب در اغلب موارد از روشهای بیولوژیکی برای تصفیه این فاضلابها استفاده می­ شود.

آشغالگیری ذرات درشت دانه معمولاً درجریانات فاضلاب ها وجود دارد. برای جلوگیری از ایجاد مشکل در تأسیسات الکترومکانیکال و گرفتگی در لوله لازم است که این ذرات درشت دانه جدا گردند. این عملیات توسط واحد آشغالگیر یه انجام می­رسد.

آشغالگیرها در انواع و ظرفیتهای مختلف قابل ساخت هستند که طراحی و ساخت آنها با توجه به دبی فاضلاب، قطر ذرات عبوری، دستی یا مکانیکی بودن تمیزشدن آن، pH فاضلاب و شرایط بهره­برداری محلی صورت می­ گیرد.

EAAS- هوادهی گسترده با رجوع به بخش معرفی روشهای بیولوژیکی و درنظر گرفتن مزایا و معایب هرکدام از سیستم­ها، سیستم لجن فعال با هوادهی گسترده به عنوان بهترین گزینه تصفیه برای بخش هوازی سیستم انتخاب شده است.

چراکه این روش علاوه بر برخورداری از راندمان بالا در تصفیه، لجن بسیار کمتری تولیدکرده و همچنین لجن تولیدی آن تثبیت شده خواهد بود. تولید لجن کمتر از آنجا مورد اهمیت قرار می­گیرد که مسئله دفع و پردازش لجن از مشکلات مهم تصفیه­ خانه­ های فاضلاب است.

پس از استفاده از روش لجن فعال با هوادهی گسترده و ته نشین نمودن لجن تولیدی آن، این نیاز وجود دارد که پساب خروجی گندزدایی شود. بنابراین گندزدایی به عنوان آخرین فرآیند، درسیستم تصفیه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

گند زدایی

اگرچه وجود میکروارگانیسم­ها و به خصوص باکتری­ها در تصفیه فاضلاب نقشی اساسی را دارند ولی خروج بدون کنترل آنها از تصفیه­ خانه و ورود آنها به منابع آب پذیرنده می­تواند سبب بروز آلودگی میکروبی و بیماری­های ناشی از آن شود. به همین سبب فرآیند گندزدایی به عنوان آخرین فرآیند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

واحدها:

۱-    آشغالگیری
به منظور جداسازی هرگونه مواد جامد درشت که از راههای مختلف می­توانند وارد شبکه جمع­آوری فاضلاب شود، در ابتدای سیستم یک واحد آشغالگیری پیش بینی شده است. این مواد جامد درشت مشکلاتی از قبیل گرفتگی و خوردگی پمپها و اتصالات آنها، تجمع در حوض هوادهی وانسداد فیزیکی لوله­ های ارتباطی را به دنبال دارند.

۲-    مخزن متعادل ساز
دراغلب موارد در مقدار و کیفیت فاضلاب تولیدی نوساناتی وجود دارد. این درحالی است که بهترین راندمان سیستم زمانی اتفاق می­افتد که حجم بار وارده و کیفیت آن ثابت و پایدار باشد. به منظور چنین شرایطی لازم است که قبل از فرآیندهای اصلی تصفیه، با استفاده از یک مخزن متعادل ساز عملیات یکنواخت سازی کیفی و کمی فاضلاب را به انجام رساند.

همچنین با توجه به اینکه عموماً عمق لوله انتقال دهنده فاضلاب به سیستم بیش از ۲ متر است لذا لازم  است که جهت ایجاد شرایط هیدورلیکـی مناسب، عملیات پمپاژ صورت گیرد. که جهت کاهش هزینه­ها می­توان پمپ های مزبور را در مخزن متعادل ساز کارگذاری کرده و از این مخزن به عنوان ایستگاه پمپاژ اولیه نیز استفاده نمود.

این واحد شامل تجهیزاتی نظیر الکتروپمپ های مستغرق فاضلابی و سطح سنج می­باشد.

۳-    مخزن هوادهی
ماهیت هوازی فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده ایجاب می­نماید که جهت انجام صحیح واکنشها اکسیژن مورد نیاز سیستم تأمین شود. این عمل در مخزن هوادهی به وقوع می­پیوندد. به عبارت دیگر وظیفه مهم و اساسی تأمین اکسیژن مورد نیاز سیستم به عهده مخزن هوادهی و هواده­های مرتبط با آن است.

دراین مخزن اصلی­ترین واکنشهای تصفیه اتفاق افتاده و مواد آلی پس از تجزیه به توده‌های سلولی و انرژی تبدیل می­ گردند.

مهمترین تجهیزات مربوط به این واحد هواده ­هایی هستند که هوای مورد نیازسیستم رابه فاضلاب تزریق می­کنند.دیگرتجهیزات این واحد شامل لوله کشیهای سیستم هوادهی و افشانک­های پخش هوا می‌باشند.

۴-    مخزن ته نشینی
مجموعه فرآیندهای اتفاق افتاده در مخـزن هـوادهی منجر بـه تولید توده­های بیولوژیکی سنگینی می­شودکه قابلیت ته­نشینی دارند. از این رو پس از مخزن هوادهی یک مخزن ته­نشینی قرارداده می­شود تا بدین وسیله بتوان توده­های تشکیل شده را ازجریان فاضلاب حذف نمود.

در کف این مخزن تجهیزات مربوط به پمپاژ لجن ته­نشین شده که شامل پمپ حبابی (Air Lift Pump) و لوله ورودی هوای آن و نیز لوله تخلیه لجن وجود دارد.

۵-    مخزن هاضم لجن
لجن ته­نشین شده در مخزن ته­نشینی لازم است که ضمن خروج از مخزن ته­نشینی با نسبت مناسب به سمت مخزن هوادهی و هاضم لجن فرستاده شود.

به سبب آنکه لخته­‌های تشکیل شده لجن بصورتی ضعیف به یکدیگر پیوسته شده­اند استفاده از پمپ های سانتریفیوژ سبب شکسته شدن این لخته­ها خواهد شد. به همین علت برای پمپاژ لجن فعال معمولاً از پمپهای حبابی (Air Lift Pump) استفاده می­شود.

۶-    مخزن گند زدایی
دراین مخزن عملیات گندزدایی (ضدعفونی) به انجام می­رسد. در این واحد با انجام مجموعه­ای از واکنش­های اکسیداسیون میکروارگانیسم­های موجود از جریان فاضلاب حذف می­گردند.

۷-    هاضم لجن
به منظور نگهداری لجن مازاد تا زمان دفع نهایی آن، یک مخزن برای ذخیره لجن در نظرگرفته شده است

۸-    تابلو برق

برای بهره­برداری مناسب از سیستم­های تصفیه لازم است که بهره­ بردار بتواند بوسیله یک تابلو فرمان کلیه تجهیزات الکترومکانیکی سیستم را کنترل و راهبری نماید. بنابراین یکی از اجزای سیستم تصفیه تابلو کنترل و توزیع قدرت است.

مصالح سازه ایی برای ساخت این تصفیه­خانه از سه نوع مصالح می­توان استفاده کرد. مصالح بتنی مسلح، فولادی و پلی­اتیلنی امروزه مهمترین مواد مورد استفاده در ساخت انواع تصفیه­خانه­ها هستند. برای انتخاب درست مصالح مورد استفاده در ساخت تصفیه­خانه­ها نکات زیر را باید همواره مورد توجه قرار داد.

این نکات عبارتند از:

۱-    هزینه ساخت

۲-      سرعت ساخت و اجرا

۳-    قابلیت ارتقاء و افزایش ظرفیت تصفیه­خانه

۴-    مقاومت در برابر شرایط محیطی

۵-    قابلیت جابجایی واحدها و سیستم تصفیه

۶-    امکان انجام اصلاحات مورد نیاز در طول بهره­برداری با حداقل هزینه

۷-    عمر مفید سازه­ها و تأسیسات

بتن مسلح :

بتن مسلح جزء قدیمی­ترین مصالح مورد استفاده در ساخت انواع تصفیه­ خانه­ ها است. از این مصالح به­ خصوص در ساخت تصفیه­ خانه­های بزرگ و در مقیاس تصفیه­ خانه­ های شهری و یا شهرکهای صنعتی بزرگ استفاده می­شود­.

به دلیل ماهیت قلیایی که بتن دارد همواره مشکلاتی در خصوص تماس فاضلاب های اسیدی با آن بروز می­نماید و از آنجا که استفاده از پوششهای حفاظتی بتن مقرون به صرفه نیست در بسیاری از موارد از سازه­های بتنی بدون هیچ­گونه پوشش حفاظتی استفاده می­شود.

ویژگیهای استفاده از بتن مسلح در ساخت سیستم­ های تصفیه شامل موارد زیر است:
۱-    در مقیاس تصفیه­ خانه­ های بزرگ هزینه آن نسبت به دیگر مصالح کمتر است.
۲-    سرعت ساخت این سیستم­ ها خیلی پایین بوده و در صورت برخورد مراحل ساخت به فصول سرد سال مشکلات زیادی در ساخت تصفیه­خانه بوجود خواهد آمد.
۳-    لازم است که این سیستم­ ها بصورت درجا ساخته شده و امکان ساخت آنها در خارج از محل بهره­برداری وجود ندارد.
۴-    به سبب ماهیت اسیدی بسیاری از فاضلابها همواره این سیستم­ها با مشکلات خوردگی آرماتورها و پوسته­ شدن جداره بتن روبرو هستند.
۵-    امکان جابجایی هر چند کوچک این سیستم­هاحتی با صرف هزینه­های بالا وجود ندارد.
۶-    عملیات ساختمانی این سیستم­ ها سنگین بوده و در محلهایی که انجام کارهای ساختمانی و عمرانی مشکلاتی را در محل احداث تصفیه­خانه ایجاد می­نمایند،‌ساخت آنها همواره با مشکل روبروست.
۷-    این سیستم­ها را می­توان هم بصورت نیمه مدفون و هم مدفون اجرا کرد.

فولاد

یکی از پرکاربردترین مصالح مورد استفاده در ساخت تصفیه­ خانه­ ها به خصوص تصفیه­ خانه­ های کوچک یا همان پکیج­های تصفیه، فولاد است. فولاد به سبب مقاومت بسیار بالا و انعطاف­پذیری در ساخت هر شکل سازه و سرعت در ساخت مقبولیت زیادی به خصوص در ساخت تصفیه­ خانه­ های واحدهای صنعتی و اجتماعات کوچک دارد.­

عمده نگرانی که در استفاده از این ماده وجود دارد بحث خوردگی است که این نگرانی با استفاده از پوششهای محافظتی استاندارد کاملاً  رفع شده است.

ویژگیهای استفاده از فولاد در ساخت سیستم­ های تصفیه شامل موارد زیر است:
۱-    سرعت ساخت این تصفیه­خانه­ها بالاست.
۲-    این سیستم­ها به راحتی قابلیت جابجایی داشته و در صورت نیاز می­توان محل تصفیه­خانه را به محل مناسب تغییر داد.
۳-    در ظرفیتهای پایین هزینه ساخت سیستم تصفیه با استفاده از فولاد کمتر از دیگر مواد است.
۴-    این امکان وجود دارد این سیستم­ها در محل خارج از پروژه و با امکانات بهتر و کاملتر ساخته شده و سپس به محل پروژه انتقال یافته و مورد بهره­برداری قرار گیرند.
۵-    نما و منظره این سیستم­ها کاملا قابل کنترل بوده و قابلیت هماهنگی با هر محیطی را دارند.
۶-    نیاز به گودبرداری و عملیات ساختمانی زیادی نداشته و دارای حداقل مشکلات ناشی از کارهای ساختمانی در محل هستند.
۷-    بدلیل خواص شیمیایی فولاد، استفاده از پوششهای حفاظتی در سطوح تماس فاضلاب با فولاد ضروری است.
۸-    در شرایط عادی و بدون در نظرگرفتن تمهیدات لازم امکان مدفون ساختن این سیستم­ها وجود ندارد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی فاراب صنعت

فرآب صنعت با بهره گیری از دانش روز دنیا و همچنین تجربه انجام صد ها پروژه در زمینه تصفیه فاضلاب انسانی و همچنین بهره گیری از فناوری های نوین، اقدام به طراحی، ساخت و اجرای سیستم های فاضلاب نموده است. برای اطلاع تکمیلی می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. صفر تا صد پروژه خود را به ما بسپارید.

در فراب صنعت صدها پروژه موفقی در سطح ملی در زمینه ساخت و تولید پکیج های تصفیه فاضلاب راه اندازی شده است و همچنین، این شرکت افتخار همکاری با بسیاری از صنایع و نهادهای کشور همچون موارد زیر را دارد.

 • وزارت نفت
 • وزارت علوم
 • وزارت بهداشت
 • نیروی انتظامی
 • سپاه پاسداران

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی تولیدی این شرکت به صورت پرتابل (قابل حمل) بوده و قابلیت ارتقاء و اضافه نمودن ظرفیت به مرور زمان و متناسب با حجم فاضلاب تولیدی را دارا است.

جهت آشنایی بیشتر در رابطه با پاکسازی فاضلاب این مطلب را مطالعه کنید.(ویکی پدیا)

سوالات متداول پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

 1. پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟
  پکیج تصفیه فاضلاب، یک مجموعه از تجهیزات برای از بین بردن آلاینده های شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی با توجه به نوع فاضلاب است.
 2. تصفیه فاضلاب چه لزومی دارد؟
  تصفیه آب مجدد برای موارد متعددی که نیازی به کیفیت آب آشامیدنی ندارد، ضروری است چرا که این کار نیاز به استفاده آب شیرین را تا ۶۰ الی ۵۰ درصد کاهش می دهد.
 3. سیستم بی هوازی به تنهایی فاضلاب را به حالت استاندارد در می آورد؟
  سپتیک تانک ها و سیستم های بی هوازی، راندمان های کمی دارند و در بیشتر مواقع نمی توانند فاضلاب را به محدوده استانداردهای فضای سبز برسانند و برای این کار به سیستم پیشرفته نیاز است.