سپتیک تانک

مخزن سپتیک تانک فاضلاب اساسی ترین بخش پالایش و پاکسازی فاضلاب است که در پروژه های عمرانی زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. سپتیک تانک مخزنی است که طی طراحی خاصی که دارد فاضلاب جامد را در خود نگه می دارد و از طریق فعالیت باکتری های بی هوازی تبدیل به مایع و گاز متان می کند و آن را به چاه جذبی نه فضای سبز هدایت می کند.

در ادامه این مطلب ما شما را به طور کامل با سپتیک تانک و مزایای آن و همچنین نحوه نصب و اجرای آن آشنا می کنیم.

سپتیک تانک چیست؟

امروزه شهر نشینی و صنعتی شدن افزایش پیدا کرده است که همین امر دلیلی بر افزایش مواد فاضلابی است. برای بازگردانی آب فاضلاب و پساب، استفاده از یک سری تجهیزات برای صرفه جویی در آب به دلیل کمبود آن حائز اهمیت است به همین دلیل از تجهیزاتی نظیر سپتیک تانک برای تصفیه فاضلاب های خانگی، صنعتی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای سپتیک تانک

سپتیک تانک در موارد زیر کاربرد دارد:

 • حذف ذرات قابل ته نشین در فاضلاب رستوران ها و هتل ها برای جلوگیری از پر شدن از پر شدن سریع چاه جذبی.
 • برای سیستم پش تصفیه در واحدهای مسکونی، تجاری، هتل و رستوران ها
 • در سیستم تصفیه فاضلاب برای متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب

انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک ها را بر اساس جنس آن ها به چهار دسته زیر تقسیم بندی می کنند:

۱-  سپتیک تانک بتنی

۲- آجری (مصالح بنایی)

۳- سپتیک تانک پلی اتیلن

۴- سپتیک تانک فایبرگلاس

هر چند کار این سپتیک تانک ها با یکدیگر مشابه است اما هر کدام مزایا و معایبی در مواردی چون هزینه، نصب و بهره برداری، سرعت ساخت، دوام و مقاومت بدنه دارند.

مزایای استفاده از سپتیک تانک

از مزایای مهم سپتیک تانک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مناسب بودن جهت تصفیه پساب واحدهای کوچک به دلیل هزینه پایین
 • نصب و راه اندازی سریع و آسان بدون نیاز به رعایت دستورالعمل های خاص و پیچیده
 • نگهداری و تعمیرات کم هزینه
 • بدون تجهیزات برقی و نگرانی بابت سوختن قطعات آن
 • بدون نیاز به مصرف انرژی
 • پایین بودن فضای اشتغالی
 • قابل نصب در هر عمقی

نحوه بالا بردن کارایی سپتیک تانک

بعد از نصب سپتیک تانک، موضوع مهمی که باید به آن دقت کنید نحوه بالا بردن کارایی آن است به این منظور باید یک سری موارد را برای این موضوع رعایت کنید.

نحوه بالا بردن کارایی سپتیک تانک شامل موارد زیر است:

ونت هدایت گازهای بد بو را به بالاترین نقطه ساختمان ببرید چرا که اگر این موضوع رعایت نشود موجب انفجار سپتیک تانک می شود.

پساب خروجی سپتیک برای آبیاری فضای سبز مناسب نیست که می توان آن را با زهکشی جهت آبیاری ریشه درختان استفاده کنید. اکثر کشورهای اروپایی بعد از نصب سپتیک تانک این کار را انجام می دهند.

برای بالا بردن کارایی سپتیک تانک از ریختن مواد شوینده آنتی باکتریال خودداری کنید.

نحوه نصب سپتیک تانک

سپتیک می تواند بصورت سنگی، آجری، کامپوزیت، HDPE سبک، کامپوزیت و … باشد و بسته به نوع بدنه دستورالعمل های متفاوتی برای نصب دارد. در هر صورت برای نصب و راه اندازی آن باید تمامی مقدمات نصب را آماده کنید. برای مال باید بتن زیر سپتیم حداقل ۱۰ سانتی متر باشد دلیل این امر جلوگیری از نشست خاک هنگام بارگزاری سپتیک است.

توجه داشته باشید که اگر هنگام بارگذاری سپتیک محل آن نشست کند و تراز دستگاه سپتیک بهم بخورد عملکرد آن نیز درست نخواهد بود. چاله ای که سپتیک تانک را در آن قرار می دهیدباید به نیم متر از هر طرف حفاری شده باشد و در صورتی که خاک اطراف آن ریزش داشته باشد باید پاله آن را بزرگتر در نظر بگیرید.

اجرای اصلی سپتیک تانک و کاربرد هر کدام

سیستم ورودی: این سیستم شامل یک لوله پلی اتیلن تک جداره یا دوجداره و بافل ورودی است که به صورت سه راهی نصب می شود.

بخش اول مخزن: این بخش ۶۶ درصد حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده است و بیشتر مواد جامد معلق در کف این ناحیه رسوب می شوند.

دیواره جداکننده یا بافل میانی: این دیواره از ورود لجن و چربی به مخزن زلال سازی جلوگیری می کند.

مخرن زلال سازی: این مخزن ۳۳ درصد از کل حجم سپتیک تانک را شامل می شود. مواد آلی محلول در پساب قسمت اول طی فرآیند بی هوازی تجزیه شده و رسوبات این بخش را لاشه میکروارگانیسم ها تشکیل می دهد.

لوله خروج بیو گازها یا لوله ونت هوا: لوله ونت دارای قطر ۶۳ میلی متری است که از طریق آن گازهای تولید شده طی فرآیندهای تصفیه بی هوازی فاضلاب ارز سپتیک تانک خارج می شود.

سیستم خروجی: این سیستم شامل سه راهی و لوله خروجی از سپتیک تانک است و قطر این لوله نباید از قطر لوله ورودی کمتر باشد.

سیستم سیفون: این سیستم در قسمت خروجی سپتیک تانک قرار گرفته است و برای جلوگیری از خارج شدن چربی از سپتیک به داخل چاه جذبی کاربرد دارد. سیفون نیز در قسمت ورودی برای جلوگیری از برگشتن بوی نامطبوع فاضلاب در صورت عدم استفاده طولانی مدت است.

جدول حجم سپتیک تانک بر اساس میزان مصرف روزان

سپتیک تانک و حجم آنسپتیک تانک راهکار مقرون به صرفه

امروزه متقاضیان بسیار زیادی وجود دارند که به دلیل عدم استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب برای محل خود، از مراجع قانونی محیط زیست اخطار دریافت نموده اند و برای این منظور و به جهت جلوگیری از آلودگی میکروبی آب چاه، بستر خاک و همچنین محیط زیست، به دنبال راهکاری مناسب می گردند که در عین کاهش بار آلودگی میکروبی محیط زیست، باعث جلوگیری از بوی نامناسب در هنگام انباشته شدن فاضلاب گشته و همچنین با توجه به کاهش هزینه های مربوطه و صرفه جویی در هزینه های جاری، رضایت حداکثری را بدست آورند.

با توجه به موارد اشاره شده، استفاده از سپتیک تانک به عنوان راهکاری مقرون به صرفه و مطمئن به جهت کاهش بار آلودگی زیست محیطی در نظر گرفته می شود و از آنجایی که بر اساس استانداردهای مربوطه باید بصورت کاملا هوابند و آب بند ساخته شود، از این رو دیگر نگرانی بابت وجود بوی نامطبوع وجود نخواهد داشت.

همچنین از آنجایی که فاضلاب بهداشتی و انسانی، ماهیت اسیدی دارند، در این راستا سپتیک تانک باید بصورت کاملا آب بند ساخته شده و همچنین شرایط ضدخوردگی را دارا باشد.

ساختار سپتیک فاضلاب

یک سیستم سپتیک شامل دو بخش اصلی به صورت زیر است:

 1. مخزن سپتیک فاضلاب
 2. فضای تخلیه

مخزن سپتیک فاضلاب

مخزن سپتیک فاضلاب یک فضای ایجاد شده برای آبگیری است که ممکن است از جنس بتنی، فایبرگلاس و پلی اتیلن بسته به نوع سپتیک تانک ساخته شود. این مخزن دارای یک لوله ورودی و یک لوله خروجی است که پساب فاضلاب بهداشتی داخل ساختمان از این مسیر وارد مخزن می گردد.

وظیفه مخزن سپتیک در این مرحله، نگهداری پساب فاضلاب است که با نگه داشتن آن باعث می گردد مواد جامد و مایعات از یکدیگر جدا شوند.

سپتیک تانک پلی اتیلن

در این محیط، فاضلاب به صورت ۳ لایه تشکیل می شود. جامدات سبک تر از آب همچون روغن و گریس به بالای سطح رسیده و جامدات سنگین تر از آب در پایین مخزن فاضلاب قرار می گیرد که باعث ایجاد یک لایه لجن در انتهای مخزن می شود.

همچنین لایه میانی موجود تا حدی شفاف است. سپس لایه های لجن و کلسینه در مخزن سپتیک باقی مانده که باکتری های بسیار زیادی در آن وجود دارد. باکتری های موجود در لجن که به آن باکتری های بی هوازی گفته می شود، وظیفه هضم لجن را بر عهده خواهند گرفت. مواد و لجنی که نمی توانند هضم شوند در مخزن ذخیره شده و با استفاده از پمپ فاضلاب، از مخزن تخلیه می گردد.

فضای تخلیه مخزن سپتیک فاضلاب

در مرحله بعد، جریان مایع شفاف وارد فضای تعبیه شده دیگر می شود و آماده خروج و تخلیه از مخزن می گردد. وظیفه تخلیه این مایع شفاف بر عهده لوله های خروجی است که بر روی سپتیک فاضلاب تعبیه شده است.

سپتیک تانک فاضلاب فرآب صنعت

سپتیک تانک فاضلاب ( یا به اصطلاح Septic Tank ) از محصولات تولیدی شرکت مهندسی فرآب صنعت است که قیمت فروش آن بر اساس نیاز کارفرمایان محترم ارائه می گردد.

سپتیک تانک پیش ساخته تولیدی شرکت مهندسی فرآب صنعت به عنوان ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش طبیعی تصفیه فاضلاب شناخته می شود که بصورت همزمان از روش های طبیعی و بیولوژیکی استفاده می کند. این محصول با توجه به کیفیت بالا و همچنین، وجود بالاترین راندمان در زمینه تصفیه و تجزیه توانسته است تا رضایت حداکثری مشتریان را بدست آورد.

 

شماره تماس جهت مشاوره رایگان توسط کارشناسان فنی مهندسی و اعلام قیمت سپتیک تانک

۰۲۱۲۶۳۱۸۳۳۲

۰۲۱۲۲۳۲۰۰۵۸

۰۹۱۲۳۳۵۵۹۶۰

مشتریان سپتیک تانک فرآب صنعت

از مشتریان مخزن سپتیک تولید شرکت فرآب صنعت می توان ب موارد زیر اشاره کرد:

 • مخزن سپتیک شرکت نفت ملی ایران
 • مخزن سپتیک بانک مهر اقتصاد
 • مخزن سپتیک قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران
 • مخزن سپتیک وزارت دفاع – صنایع شیمیایی پارچین
 • مخزن سپتیک وزارت نیرو – شرکت برق استان سیستان و بلوچستان
 • مخزن سپتیک نیروی انتظامی استان اصفهان
 • مخزن سپتیک آب و فاضلاب اصفهان
 • مخزن سپتیک گردشگری استان کرمان
 • مخزن سپتیک نزاجای اهواز
 • مخزن سپتیک قراردگاه سپاه اهواز – شلمچه
 • مخزن سپتیک دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور
 • مخزن سپتیک شرکت مپنا
 • مخزن سپتیک استانداری خوزستان
 • مخزن سپتیک استانداری یزد
 • مخزن سپتیک شرکت ملی حفاری ایران
 • مخزن سپتیک مجتمع تجاری مگا مال
 • مخزن سپتیک گروه صنعتی ایران خودرو
 • مخزن سپتیک شرکت لاستیک بارز کرمان
 • مخزن سپتیک شرکت لبنیات هموطن
 • مخزن سپتیک مجتمع تفریحی توچال
 • مخزن سپتیک شرکت کاله آمل
 • مخزن سپتیک مرغ زربال آمل
 • مخزن سپتیک مرغ مادر دیزباد
 • مخزن سپتیک سیمان کردستان
 • مخزن سپتیک شرکت سمر طب درمان

تصاویر برخی از نمونه کارهای سپتیک تانک ارسالی

عملکرد سپتیک تانک فرآب صنعت

عملکرد مخزن سپتیک بدین صورت است که فاضلاب دفع شده از خروجی لوله های وسایل بهداشتی، پس از ورود به مخزن سپتیک، به علت کاهش سرعت جریان بخشی از مواد معلق و مواد سنگین آن ته نشین می شود و به صورت لجن در کف مخزن قرار می گیرد.

در مرحله بعد، با کمک باکتری های بی هوازی که فعال شده اند شروع به تجزیه مواد آلی موجود کرده و لجن فاضلاب را هضم می نمایند.

کار باکتری های بی هوازی اینگونه است که انرژی مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی، معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورند و این باکتری ها بر خلاف باکتری های هوازی لجن و فاضلاب را احیا می کنند. در نتیجه فاضلاب به صورت مواد آلی ناپایدار تجزیه شده و در اثر این فعل و انفعالات فاضلاب موجود در سپتیک تانک به پساب تبدیل می شود.

 

پساب حاصل از تصفیه را می توان به فاضلاب های شهری ترانشه های جذبی، چاه جاذب و یا به آب های سطحی مجاور جهت مصارف کشاورزی هدایت کرد.

"جانمایی

هنگامیکه تصفیه فاضلاب در مخزن سپتیک بصورت ناقص انجام می شود در حالت کلی به ۲ روش دفع می گردد.

۱- دفع پساب در زمین

در صورتیکه سطح آب زیرزمینی پائین و امکان ایجاد چاه جذب کننده فاضلاب موجود باشد.در صورتیکه سطح آب زیرزمینی بالا باشد و زمین از نفوذ پذیری زیادی برخوردار نباشد، باید پساب را زیر سطح زمین پخش نمود.

در این صورت پساب با کمک یک شبکه لوله های سوراخ دار در زیر زمین و در عمق ۴۵ تا ۹۰ سانتی متری پخش می گردد.

۲- وارد کردن پساب به فاضلاب شهری

پس از انجام عملیات پیش تصفیه در سپتیک‌تانک ها، می توان پساب خروجی را به فاضلاب شهری جهت عملیات تکمیلی تصفیه هدایت نمود.

انواع سپتیک‌تانک های تولیدی شرکت مهندسی فرآب صنعت

شرکت مهندسی فرآب صنعت، با توجه به تجارب موفق کسب شده در هنگام راه اندازی صدها پروژه موفق در سراسر کشور، در حال حاضر توانسته است با قدرت بیشتر و با بهره گیری از بهترین و بروز ترین خطوط تولیدی در ایران، به عنوان تامین کننده اول مشتریان و مصرف کنندگان این محصول به شمار آید که انواع مختلف تولیدی این شرکت عبارتند از :

 

سپتیک تانک پلی اتیلن

مواد مصرفی در این نوع مخزن از جنس PE با گرید ۱۰۰ ( سپتیک تانک از جنس پلی اتیلن ) می باشند.

شرکت مهندسی فرآب صنعت با تهیه و تولید این نوع از سپتیک تا ظرفیت ۱۰۰ متر مکعب به صورت یکپارچه، به عنوان اولین و بزرگترین تامین کننده و صادر کننده این نوع از سپتیک در کشور شناخته شده است.

"سپتیک تانک پلی اتیلن کاله آمل

 

سپتیک تانک های فرآب صنعت چه مزیتی برای شما خواهد داشت

 • سریع و آسان نصب می شود.
 • فضای مورد نیاز دستگاه محدود و کم است.
 • نیازی به برق ندارد
 • به قطعات یدکی و قطعات خاص صنعتی نیازی ندارد.
 • دستگاه پس از نصب هیچگونه هزینه سرویس و نکهداری بعدی ندارد.
 • کارکرد دستگاه بدون صدا می باشد.
 • تولید و نگهداری دستگاه هیچگونه ارزبری ندارد.
 • COD، BOD فاضلاب ورودی را به نسبت قابل ملاحظه کاهش می دهد.

 جهت کسب اطلاعات تکمیلی با ما با شماره های ۳-۲۶۳۱۸۳۳۲ ، ۲۲۳۲۰۰۵۸ و ۰۹۱۲۳۳۵۵۹۶۰ تماس حاصل فرمایید.

” آشنایی با سپتیک تانک از محصولات تولیدی شرکت فرآب صنعت “

” آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب از محصولات تولیدی شرکت فرآب صنعت “

سوالات متداول سپتیک تانک

سپتیک تانک چیست ؟
سپتیک تانک یک مخرن است که جامدات و مایعات را از هم جدا می کند به این صورت که جامدات در آن ته نشین و از سوی دیگر آن آب خارج می شود.

چگونه می توان سپتیک تانک خرید؟

شما می توانید با شرکت فرآب صنعت تماس بگیرید و پروژه هی خود را برای کارشناسان توضیح دهید تا سپتیک تانک شما در صورت موجود بودن ارسال و در غیر این صورت تولید و ارسال شود.

انواع سپتیک تانک کدام است ؟
سپتیک تانک انواع مختلفی دارد که به طور خلاصه سپتیک تانک PE، بتنی و GRP موجود است که نوع PE بسیار کاربرد و مقرون به صرفه است.

چه حجمی برای سپتیک تانک مناسب است؟

برای دانستن میزان حجم سپتیک تانک کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید و میزان فاضلاب ورودی در روز را شرح دهید و با توجه به آن سپتیک تانک مناسب برای شما شرح داده شود.