4.9/5 - (168 امتیاز)

سپتیک تانک

مخزن سپتیک تانک فاضلاب یکی از پر استفاده ترین های صنعت تصفیه فاضلاب و پرکاربردترین بخش‌ پالایش و تصفیه فاضلاب است که در پروژه های عمرانی زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سپتیک تانک مخزنی است که طی طراحی خاصی که دارد فاضلاب جامد را در خود نگه می دارد و از طریق فعالیت باکتری های بی هوازی تبدیل به مایع و گاز متان می کند و آن را به چاه جذبی و نه فضای سبز هدایت می کند. از مخزن سپتیک فاضلاب می توان جهت تصفیه فاضلاب خانگی و در مقیاس بزرگ تر برای رستوران ها و کارخانه جات و همچنین هتل ها و پادگان ها استفاده نمود.

شماره تماس جهت مشاوره رایگان توسط کارشناسان فنی – مهندسی و اعلام قیمت سپتیک‌تانک

۰۲۱۲۶۳۱۸۳۳۲

۰۲۱۲۲۳۲۰۰۵۸

۰۹۱۲۳۳۵۵۹۶۰

کاربردهای سپتیک تانک

سپتیک‌تانک در موارد زیر کاربرد دارد:

 • حذف ذرات قابل ته نشین در فاضلاب رستوران ها و هتل ها برای جلوگیری از پر شدن از پر شدن سریع چاه جذبی.
 • برای سیستم پش تصفیه در واحدهای مسکونی، تجاری، هتل و رستوران ها
 • در سیستم تصفیه فاضلاب برای متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب

در ادامه این مطلب ما شما را به طور کامل با سپتیک تانک و مزایای آن و همچنین نحوه نصب و اجرای آن آشنا می کنیم.

سپتیک تانک چیست؟

امروزه شهر نشینی و صنعتی شدن افزایش پیدا کرده است که همین امر دلیلی بر افزایش مواد فاضلابی است. برای بازگردانی آب فاضلاب و پساب، استفاده از یک سری تجهیزات برای صرفه جویی در آب به دلیل کمبود آن حائز اهمیت است به همین دلیل از تجهیزاتی نظیر سپتیک تانک برای تصفیه فاضلاب های خانگی، صنعتی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

سپتیک تانک چیست؟

 

انواع سپتیک تانک

سپتیک‌تانک ها را بر اساس جنس آن ها به چهار دسته زیر تقسیم بندی می کنند:

۱-  سپتیک تانک بتنی:یکی از محصولات شرکت فرآب صنعت است که برای جلوگیری از از آلودگی طبیعت و منابع آبی و برای تصفیه فاضلاب ها ساخته می شود. این نوع از سپتیک فاضلاب در اندازه های مختلف و طبق سفارش مشتری در کارگاه ها یا محل پروژه ساخته می شود.
شرکت فرآب صنعت در زمان ساخت این نوع از سپتیک‌تانک ها از متریال بسیار با کیفیتی استفاده می کند. در ساخت سپتیک‌تانک های بتنی از سیمان تیپ پنچ و بتن ضد سولفات استفاده می کند همچنین این نوع از سپتیک تانک ها به صورت کلی عایق بندی می شوند تا از نفوذ فاضلاب به خارج از سپتیک‌تانک جلوگیری کند

۲- آجری (مصالح بنایی)

۳- سپتیک تانک پلی اتیلن: مخازن دو جداره ای هستند که تصویه فاضلاب های صنعتی، خانگی و  بهداشتی ها را بر عهده دارد و از گرفتگی چاه جذبی جلوگیری می کند این نوع از سپتیک‌تانک ها به دلیل داشتن طراحی منحصور به فرد و خاصی که دارند فاضلاب را تا ۷۰ در صد تصفیه می کند و احتمال گرفتگی چاه فاضلاب را به صفر می رساند.
سپتیک تانک های پلی اتیلنی جزء ساده ترین و ارزان ترین سپتیک‌تانک های موجود در بازار ایران است این نوع از مخازن سپتیک علاوه بر این که ارزان بوده هزینه ی نصب، راه اندازی و نگهداری بسیار کمی دارند همچنین سپتیک های پلی اتیلنی دارای طول عمر بیش تری نسبت به سایر سپتیک‌تانک ها دارند.

۴- سپتیک تانک فایبرگلاس: انبار های سرپوشده ای هستند که برای مکان هایی که دارای فضای بسیار کوچک و فاقد امکانات اولیه مانند شبکه لوله کشی هستند بسیار مناسب است همچنین این نوع از سپتیک‌تانک ها کاربرد بسیار زیادی در تصفیه فاضلاب های خانگی، بهداشتی، صنعتی و … است
شرکت مهندسی فرآب صنعت با تکیه بر دانش فنی مهندسین مجرب و متخصصین و به کارگیری از تکنولوژی های روز دنیا در امر طراحی و ساخت سیستم های تصفیه آب و فاضلاب، اقدام به طراحی تهیه و  نصب و راه اندازی سیستم های تصفیه فاضلاب نموده است. یکی از کاربردی ترین و پر فروش ترین محصولات تولیدی شرکت فرآب صنعت در زمینه پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و صنعتی، سپتیک تانک فایبرگلاس است که در ادامه به طور کامل به آن می پردازیم.

هر چند کار این مخازن تصفیه فاضلاب با یکدیگر مشابه است اما هر کدام مزایا و معایبی در مواردی چون هزینه، نصب و بهره برداری، سرعت ساخت، دوام و مقاومت بدنه دارند.

مزایای استفاده از سپتیک تانک

از مزایای مهم مخزن سپتیک فاضلاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مناسب بودن جهت تصفیه فاضلاب و پساب واحدهای کوچک به دلیل هزینه پایین
 • نصب و راه اندازی سریع و آسان بدون نیاز به رعایت دستورالعمل های خاص و پیچیده
 • نگهداری و تعمیرات کم هزینه
 • بدون تجهیزات برقی و نگرانی بابت سوختن قطعات آن
 • بدون نیاز به مصرف انرژی
 • پایین بودن فضای اشتغالی
 • قابل نصب در هر عمقی

نحوه بالا بردن کارایی سپتیک تانک

بعد از نصب سپتیک‌تانک، موضوع مهمی که باید به آن دقت کنید نحوه بالا بردن کارایی آن است به این منظور باید یک سری موارد را برای این موضوع رعایت کنید.

نحوه بالا بردن کارایی سپتیک تانک شامل موارد زیر است:

ونت هدایت گازهای بد بو را به بالاترین نقطه ساختمان ببرید چرا که اگر این موضوع رعایت نشود موجب انفجار سپتیک‌ می شود.

پساب خروجی سپتیک برای آبیاری فضای سبز مناسب نیست که می توان آن را با زهکشی جهت آبیاری ریشه درختان استفاده کنید. اکثر کشورهای اروپایی بعد از نصب سپتیک‌تانک این کار را انجام می دهند.

برای بالا بردن کارایی مخزن سپتیک فاضلاب از ریختن مواد شوینده آنتی باکتریال خودداری کنید.

نحوه نصب سپتیک تانک

سپتیک می تواند بصورت سنگی، آجری، کامپوزیت، HDPE سبک، کامپوزیت و … باشد و بسته به نوع بدنه دستورالعمل های متفاوتی برای نصب دارد. در هر صورت برای نصب و راه اندازی آن باید تمامی مقدمات نصب را آماده کنید. برای مال باید بتن زیر سپتیم حداقل ۱۰ سانتی متر باشد دلیل این امر جلوگیری از نشست خاک هنگام بارگزاری سپتیک است.

توجه داشته باشید که اگر هنگام بارگذاری سپتیک محل آن نشست کند و تراز دستگاه سپتیک بهم بخورد عملکرد آن نیز درست نخواهد بود. چاله ای که سپتیک‌تانک را در آن قرار می دهیدباید به نیم متر از هر طرف حفاری شده باشد و در صورتی که خاک اطراف آن ریزش داشته باشد باید پاله آن را بزرگتر در نظر بگیرید.

نحوه اجرای سپتیک تانک

اجرای اصلی سپتیک تانک و کاربرد هر کدام

سیستم ورودی: این سیستم شامل یک لوله پلی اتیلن تک جداره یا دوجداره و بافل ورودی است که به صورت سه راهی نصب می شود.

بخش اول مخزن: این بخش ۶۶ درصد حجم سپتیک را به خود اختصاص داده است و بیشتر مواد جامد معلق در کف این ناحیه رسوب می شوند.

دیواره جداکننده یا بافل میانی: این دیواره از ورود لجن و چربی به مخزن زلال سازی جلوگیری می کند.

مخرن زلال سازی: این مخزن ۳۳ درصد از کل حجم سپتیک را شامل می شود. مواد آلی محلول در پساب قسمت اول طی فرآیند بی هوازی تجزیه شده و رسوبات این بخش را لاشه میکروارگانیسم ها تشکیل می دهد.

لوله خروج بیو گازها یا لوله ونت هوا: لوله ونت دارای قطر ۶۳ میلی متری است که از طریق آن گازهای تولید شده طی فرآیندهای تصفیه بی هوازی فاضلاب از مخزن سپتیک خارج می شود.

سیستم خروجی: این سیستم شامل سه راهی و لوله خروجی از مخزن سپتیک‌ است و قطر این لوله نباید از قطر لوله ورودی کمتر باشد.

سیستم سیفون: این سیستم در قسمت خروجی سپتیک‌تانک قرار گرفته است و برای جلوگیری از خارج شدن چربی از سپتیک به داخل چاه جذبی کاربرد دارد. سیفون نیز در قسمت ورودی برای جلوگیری از برگشتن بوی نامطبوع فاضلاب در صورت عدم استفاده طولانی مدت است.

علت استفاده از سپتیک

استفاده از سپتیک مزایا و علت های بسیار زیادی دارد که استفاده از آن در کارخانه ها، بیمارستان ها و مجتمع های مسکونی یک ضرورت محسوب می شود در این قسمت از مقاله به بررسی بیشتر علت های استفاده از سپتیک تانک خواهیم پرداخت.

 • سپتیک‌تانک ها به سرعت در محل پروژه نصب و راه اندازی می شوند.
 • مخازن سپتیک فاضلاب نیاز به نگهداری ندارند و هزینه نگهداری آن ها بسیار پایین است.
 • طول عمر سپتیک‌تانک ها زیاد است.
 • از مهم ترین مزایای استفاده از سپتیک‌تانک می توان به جذب آسان فاضلاب توسط جاه جذبی اشاره کرد.
 • سپتیک‌تانک‌ها به صورات مداوم در حال تصفیه هستند.
 • سپتیک‌تانک‌ها یه دلیل این که تکنولوژی مکانیکی و برقی در ساخت آن استفاده نشده است به انرژی نیاز ندارند.
 • خرید و استفاده از سپتیک‌تانک ها بسیار مقرون به صرفه هستند.
 • سیستم های تصفیه فاضلاب سپتیک‌تانک را می توان در هر عمقی از زمین دفن کرد.
 • به هیچ گونه تجهیزات مکانیکی نیازی ندارد.

جدول حجم سپتیک تانک بر اساس میزان مصرف روزان

 

ردیف

محل تولید فاضلاب مقدار فاصلاب بر حسب گالن در روز برای هر نفر – Q مقدار فاضلاب بر حسب لیتر در روز برای هر نفر – Q

۱

 اردوگاه های کوچک ۲۵-۸۰ ۱۰۰-۳۰۰

۲

خانه های مسکونی کوچک

۴۵-۶۵

۱۶۰-۲۴۰

۳

مدارس کاملا مجهز شبانه روزی و خانه های مسکونی بزرگ

۸۰-۱۰۵

۳۰۰-۴۰۰

۴

مدارس روزانه

۱۵

۶۰

۵

بیمارستان‌ها

۱۶۰-۲۶۵

۶۰۰-۱۰۰۰

۶

مدارس روزانه دارای حمام

۲۰

۸۰

۷

سینما و تئاتر به ازای هر صندلی

۵

۲۰

۸

سینمای سر باز به ازای هر ماشین ۵

۲۰

۹

کارخانجات به ازای هر ۸ ساعت کار ۱۵-۳۵

۶۰-۱۴۰

 ۱۰ هتل‌ها ۷۵-۶۰ ۲۳۰-۲۸۵

سپتیک تانک راهکار مقرون به صرفه

امروزه متقاضیان بسیار زیادی وجود دارند که به دلیل عدم استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب برای محل خود، از مراجع قانونی محیط زیست اخطار دریافت نموده اند و برای این منظور و به جهت جلوگیری از آلودگی میکروبی آب چاه، بستر خاک و همچنین محیط زیست، به دنبال راهکاری مناسب می گردند که در عین کاهش بار آلودگی میکروبی محیط زیست، باعث جلوگیری از بوی نامناسب در هنگام انباشته شدن فاضلاب گشته و همچنین با توجه به کاهش هزینه های مربوطه و صرفه جویی در هزینه های جاری، رضایت حداکثری را بدست آورند.

با توجه به موارد اشاره شده، استفاده از سپتیک تانک به عنوان راهکاری مقرون به صرفه و مطمئن به جهت کاهش بار آلودگی زیست محیطی در نظر گرفته می شود و از آنجایی که بر اساس استانداردهای مربوطه باید بصورت کاملا هوابند و آب بند ساخته شود، از این رو دیگر نگرانی بابت وجود بوی نامطبوع وجود نخواهد داشت.

همچنین از آنجایی که فاضلاب بهداشتی و انسانی، ماهیت اسیدی دارند، در این راستا سپتیک‌تانک باید بصورت کاملا آب بند ساخته شده و همچنین شرایط ضدخوردگی را دارا باشد.

گند انبار یا سپتیک تانک فاضلاب خانگی چیست؟

گند انبار سیستم های تصفیه فاضلابی هستند که امروزه در بسیاری از مکان های صنعتی، بهداشتی و مجتمع های مسکونی استفاده می شوند. گند انبار ها که به عنوان انبار فاضلاب خانگی شناخته می شود و یکی از اجزای اضلی سیستم ها تصفیه فاضلاب است و مانند یک دستگاه تصفیه فاضلاب کوچک کار می کند.
گند انبار ها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس متریال به کار رفته در ساخت آن ها تقسیم شده اند در این قسمت به معرفی انواع گند انبار خواهیم پرداخت.

 • گند انبار های بتنی
 • گند انبار های آجری
 • گند انبار های پلی اتیلنی
 • گند انبار های فلزی
 • گند انبار های فایبر گلاسی

نکته: گند انبار های فلزی و گند انبار های آجری به دلیل پایین بودن کارایی آن ها امروزه به صورت گسترده استفاده نمی شوند و شرکت فرآب صنعت تولید این نوع از گند انبار ها را به صورت کلی متوقف کرده است.

قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب خانگی

قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب خانگی

قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب خانگی به عوامل بسیار زیادی مثل: جنس دستگاه تصفیه فاضلاب خانگی، حجم سپتیک و … بستگی دارد اما مهم ترین عاملی که بر قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب سفارش خود مشتری است.

نکته: اگر به دنبال قیمت انواع سپتیک تانک فاضلاب و دستگاه های تصفیه فاضلاب خانگی هستید می توانید با مشاوران ما در شرکت فرآب صنعت تماس گرفته و قیمت سپتیک تانک ها را استعلام بگیرید.

ساختار سپتیک فاضلاب

یک سیستم سپتیک شامل دو بخش اصلی به صورت زیر است:

 1. مخزن سپتیک فاضلاب
 2. فضای تخلیه

مخزن سپتیک فاضلاب

مخزن سپتیک فاضلاب یک فضای ایجاد شده برای آبگیری است که ممکن است از جنس بتنی، فایبرگلاس و پلی اتیلن بسته به نوع مخزن سپتیک تانک ساخته شود. این مخزن دارای یک لوله ورودی و یک لوله خروجی است که پساب فاضلاب بهداشتی داخل ساختمان از این مسیر وارد مخزن می گردد.

وظیفه مخزن سپتیک در این مرحله، نگهداری پساب فاضلاب است که با نگه داشتن آن باعث می گردد مواد جامد و مایعات از یکدیگر جدا شوند.

سپتیک تانک پلی اتیلن

در این محیط، فاضلاب به صورت ۳ لایه تشکیل می شود. جامدات سبک تر از آب همچون روغن و گریس به بالای سطح رسیده و جامدات سنگین تر از آب در پایین مخزن فاضلاب قرار می گیرد که باعث ایجاد یک لایه لجن در انتهای مخزن می شود.

همچنین لایه میانی موجود تا حدی شفاف است. سپس لایه های لجن و کلسینه در مخزن سپتیک باقی مانده که باکتری های بسیار زیادی در آن وجود دارد. باکتری های موجود در لجن که به آن باکتری های بی هوازی گفته می شود، وظیفه هضم لجن را بر عهده خواهند گرفت. مواد و لجنی که نمی توانند هضم شوند در مخزن ذخیره شده و با استفاده از پمپ فاضلاب، از مخزن تخلیه می گردد.

فضای تخلیه مخزن سپتیک فاضلاب

در مرحله بعد، جریان مایع شفاف وارد فضای تعبیه شده دیگر می شود و آماده خروج و تخلیه از مخزن می گردد. وظیفه تخلیه این مایع شفاف بر عهده لوله های خروجی است که بر روی سپتیک فاضلاب تعبیه شده است.

مخزن سپتیک تانک فاضلاب فرآب صنعت

سپتیک فاضلاب ( یا به اصطلاح Septic Tank ) از محصولات تولیدی شرکت مهندسی فرآب صنعت است که قیمت فروش آن بر اساس نیاز کارفرمایان محترم ارائه می گردد.

سپتیک تانک پیش ساخته تولیدی شرکت مهندسی فرآب صنعت به عنوان ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش طبیعی تصفیه فاضلاب شناخته می شود که بصورت همزمان از روش های طبیعی و بیولوژیکی استفاده می کند. این محصول با توجه به کیفیت بالا و همچنین، وجود بالاترین راندمان در زمینه تصفیه و تجزیه توانسته است تا رضایت حداکثری مشتریان را بدست آورد.

مشتریان سپتیک تانک فرآب صنعت

از مشتریان مخزن سپتیک تولید شرکت فرآب صنعت می توان ب موارد زیر اشاره کرد:

 • مخزن سپتیک شرکت نفت ملی ایران
 • مخزن سپتیک بانک مهر اقتصاد
 • مخزن سپتیک قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران
 • مخزن سپتیک وزارت دفاع – صنایع شیمیایی پارچین
 • مخزن سپتیک وزارت نیرو – شرکت برق استان سیستان و بلوچستان
 • مخزن سپتیک نیروی انتظامی استان اصفهان
 • مخزن سپتیک آب و فاضلاب اصفهان
 • مخزن سپتیک گردشگری استان کرمان
 • مخزن سپتیک نزاجای اهواز
 • مخزن سپتیک قراردگاه سپاه اهواز – شلمچه
 • مخزن سپتیک دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور
 • مخزن سپتیک شرکت مپنا
 • مخزن سپتیک استانداری خوزستان
 • مخزن سپتیک استانداری یزد
 • مخزن سپتیک شرکت ملی حفاری ایران
 • مخزن سپتیک مجتمع تجاری مگا مال
 • مخزن سپتیک گروه صنعتی ایران خودرو
 • مخزن سپتیک شرکت لاستیک بارز کرمان
 • مخزن سپتیک شرکت لبنیات هموطن
 • مخزن سپتیک مجتمع تفریحی توچال
 • مخزن سپتیک شرکت کاله آمل
 • مخزن سپتیک مرغ زربال آمل
 • مخزن سپتیک مرغ مادر دیزباد
 • مخزن سپتیک سیمان کردستان
 • مخزن سپتیک شرکت سمر طب درمان

سوالات متداول در زمینه سپتیک فاضلاب

سپتیک تانک چیست و چگونه به ما در تصفیه فاضلاب کمک می کند؟

سپتیک تانک یک مخرن است که جامدات و مایعات را از هم جدا می کند به این صورت که جامدات در آن ته نشین و از سوی دیگر آن آب خارج می شود.

چگونه می توان سپتیک تانک خریداری نمود؟

برای خرید سپتیک تانک ابتدا لازم است پروژه خود را برای شرکت توضیح دهید تا کارشناسان آن را برای شما پیش خرید کنند.

چه حجمی برای سپتیک تانک مناسب است؟

برای دانستن میزان حجم سپتیک تانک کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید و میزان فاضلاب ورودی در روز را شرح دیهد ال با توجه به آن سپتیک تانک مناسب برای شما شرح داده شود.

عملکرد سپتیک تانک فرآب صنعت

عملکرد مخزن سپتیک بدین صورت است که فاضلاب دفع شده از خروجی لوله های وسایل بهداشتی، پس از ورود به مخزن سپتیک، به علت کاهش سرعت جریان بخشی از مواد معلق و مواد سنگین آن ته نشین می شود و به صورت لجن در کف مخزن قرار می گیرد.

در مرحله بعد، با کمک باکتری های بی هوازی که فعال شده اند شروع به تجزیه مواد آلی موجود کرده و لجن فاضلاب را هضم می نمایند.

کار باکتری های بی هوازی اینگونه است که انرژی مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی، معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورند و این باکتری ها بر خلاف باکتری های هوازی لجن و فاضلاب را احیا می کنند. در نتیجه فاضلاب به صورت مواد آلی ناپایدار تجزیه شده و در اثر این فعل و انفعالات فاضلاب موجود در سپتیک‌تانک به پساب تبدیل می شود.

 

پساب حاصل از تصفیه را می توان به فاضلاب های شهری ترانشه های جذبی، چاه جاذب و یا به آب های سطحی مجاور جهت مصارف کشاورزی هدایت کرد.

"جانمایی

هنگامیکه تصفیه فاضلاب در مخزن سپتیک بصورت ناقص انجام می شود در حالت کلی به ۲ روش دفع می گردد.

۱- دفع پساب در زمین

در صورتی که سطح آب زیرزمینی پائین و امکان ایجاد چاه جذب کننده فاضلاب موجود باشد.در صورتیکه سطح آب زیرزمینی بالا باشد و زمین از نفوذ پذیری زیادی برخوردار نباشد، باید پساب را زیر سطح زمین پخش نمود.

در این صورت پساب با کمک یک شبکه لوله های سوراخ دار در زیر زمین و در عمق ۴۵ تا ۹۰ سانتی متری پخش می گردد.

۲- وارد کردن پساب به فاضلاب شهری

پس از انجام عملیات پیش تصفیه در سپتیک‌تانک ها، می توان پساب خروجی را به فاضلاب شهری جهت عملیات تکمیلی تصفیه هدایت نمود.

نقشه اجرایی سپتیک

نقشه اجرایی سپتیک

از نقشه ی اجرایی سپتیک تانک در زمان طراحی گند انبار ها و مخازن سپتیک استفاده می شود این نقشه به حجم ورودی، نوع فاضلابی ورودی به سپتیک‌تانک و شرایط محلی که سپتیک تانک در آن جا نصب می شود، بستگی دارد و در طراحی سپتیک تانک این نقشه تاثیر بسیار زیادی دارد در این قسمت به بررسی بیش تر کاربرد نقشه اجرایی سپتیک تانک خواهیم پرداخت.

تاثیر نقشه اجرایی بر طراحی سپتیک تانک

عوامل بسیار زیادی در طراحی و اجرای مخازن سپتیک تاثیر دارد ولی تصفیه بی هوازی با فرآیند بیولوژیکی اصول کار است به همین دلیل مهندسین باید سپتیک فاضلاب را به طوری طراحی کنند که بتواند باکتری های بی هوازی را در خود بسازند همچنین فاضلاب سپتیک به بیرون درز نکند.

قیمت انواع سپتیک تانک

قیمت انواع سپتیک تانک

قیمت های سپتیک تانک ها نسبت به حجم و جنس سپتیک متغیر است به عنوان مثال مخازن سپتیکی که حجم زیادی دارند و فاضلاب بیشتری را در خود جای می‌دهند قیمت بیشتری دارند نوع دیگر تعیین قیمت مخازن سپتیک نوع جنس آن است در این قسمت از قسمت به بررسی قیمت انواع سپتیک‌تانک نسبت به متریال ساخته شده در آن خواهیم پرداخت:

 • سپتیک تانک بتنی: مخزن سپتیک بتنی به دلیل سنگین بودن و سخت بودن جابجایی آن ها هزینه بر است و در ساختار این نوع از مخازن از بتن ضد سولفات و سیمان تیپ ۵ استفاده شده است اما در کل این نوع از سپتیک‌تانک ها مقرون به صرفه هستند.
 • سپتیک تانک های فایبر گلاس: سپتیک فایبرگلاس جزء مخازنی هستند که به راحتی نصب می شود و در مکان هایی که فضای کمی دارد کاربرد بسیار زیادی دارد و دارای کارایی بسیار زیادی است به همین دلیل این نوع از سپتیک ها بسیار گران قیمت است
 • سپتیک تانک های پلی اتیلنی: سپتیک‌تانک هایی هستند که بیشترین کارایی بین مخازن سپتیک را دارند و فاضلاب را تا ۷۰ درصد تصفیه می کنند همچنین با این که جزء مخازن با قیمت خوب و مقرون به صرفه است اما جنس بسیار عالی این مدل از سپتیک‌ها باعث شده است که در برابر فشار و خوردگی مقاومت کنند و جزء مخازن سپتیک پر مصرف بازار باشند.

هزینه های اجرای سپتیک‌تانک در شرکت فرآب صنعت

مهندسین شرکت فرآب صنعت به نصب و اجرای انواع مخازن سپتیک در محل پروژه ی شما می پردازند که هزینه های این کار به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این بخش از به بررسی آن خواهیم پرداخت:

 • حجم سپتیک‌تانک: یکی از عواملی که باعث افزایش هزینه های اجرا و نصب آن می شود حجم آن است و هر چقدر حجم مخزن سپتیک بیش‌تر باشد قیمت نصب آن نیز بالا می رود
 • جنس سپتیک‌تانک: هزینه نصب و اجرای سپتیک بتنی به دلیل سنگین بودن بیش‌تر از هزینه‌های سپتیک‌تانک پلی اتیلنی و فایبر گلاسی است
 • جنس خاک: یکی از عوامل تاثیر گذاری که باعث افزایش تغییر هزینه های نصب و اجرای سپتیک می شود جنس خاک است به عنوان مثال حفر خاک تیپ ۴ سخت تر از حفر خاک تیپ ۱ است زیرا خاک تیپ ۴ دارای خاک رس بسیار زیادی است به همین دلیل جنس خاک باعث افزایش هزینه ی نصب و اجرای آن می شود.
 • عمق دفن سپتیک : اگر دفن مخازن سپتیک  نیاز به عمق زیادی داشته باشد هزینه‌های سپتیک هم افزایش می یابد.

انواع سپتیک‌تانک های تولیدی شرکت مهندسی فرآب صنعت

نحوه محاسبه ابعاد سپتیک تانک

یکی از مراحل اجرای مخزن سپتیک فاضلاب نحوه محاسبه ابعاد آن است اما نکته ای که وجود دارد آن است که نمی توان مخازن سپتیک را در هر ابعادی طراحی کرد و ابعاد مشخص و منظمی را دارد به عنوان مثال نمی توان قطر سپتیک را دو متر و طول آن را چهارده متر در نظر گرفت.

در ادامه به بررسی استاندارد های ابعاد سپتیک تانک خواهیم پرداخت.

نحوه محاسبه ابعاد سپتیک تانک

انواع سپتیک‌تانک های تولیدی شرکت مهندسی فرآب صنعت

شرکت مهندسی فرآب صنعت، با توجه به تجارب موفق کسب شده در هنگام راه اندازی صدها پروژه موفق در سراسر کشور، در حال حاضر توانسته است با قدرت بیشتر و با بهره گیری از بهترین و بروز ترین خطوط تولیدی در ایران، به عنوان تامین کننده اول مشتریان و مصرف کنندگان این محصول به شمار آید که انواع مختلف تولیدی این شرکت عبارتند از :

سپتیک تانک پلی اتیلن

مواد مصرفی در این نوع مخزن از جنس PE با گرید ۱۰۰ ( سپتیک‌تانک از جنس پلی اتیلن ) می باشند.

شرکت مهندسی فرآب صنعت با تهیه و تولید این نوع از سپتیک تا ظرفیت ۱۰۰ متر مکعب به صورت یکپارچه، به عنوان اولین و بزرگترین تامین کننده و صادر کننده این نوع از سپتیک در کشور شناخته شده است.

"سپتیک تانک پلی اتیلن کاله آمل

 

سپتیک تانک های فرآب صنعت چه مزیتی برای شما خواهد داشت

 • سریع و آسان نصب می شود.
 • فضای مورد نیاز دستگاه محدود و کم است.
 • نیازی به برق ندارد
 • به قطعات یدکی و قطعات خاص صنعتی نیازی ندارد.
 • دستگاه پس از نصب هیچگونه هزینه سرویس و نکهداری بعدی ندارد.
 • کارکرد دستگاه بدون صدا می باشد.
 • تولید و نگهداری دستگاه هیچگونه ارزبری ندارد.
 • COD، BOD فاضلاب ورودی را به نسبت قابل ملاحظه کاهش می دهد.

 

 جهت کسب اطلاعات تکمیلی با ما با شماره های ۳-۲۶۳۱۸۳۳۲ ، ۲۲۳۲۰۰۵۸ و ۰۹۱۲۳۳۵۵۹۶۰ تماس حاصل فرمایید.

” آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب از محصولات تولیدی شرکت فرآب صنعت “

نحوه اجرای سپتیک تانک

نحوه اجرای سپتیک تانک

مخازنسپتیک به صورت کلی به صورت عمودی و افقی ساخته می شوند و در اشکال استوانه ای ساخته می شود و با تصفیه فاضلاب ها از گرفتگی چاه های جذبی جلوگیری می کند. در این قسمت از از مقاله به بررسی مرحله به مرحله نحوه اجرای سپتیک تانک خواهیم پرداخت.

 1. ابتدا باید اندازه مخزن مورد نیاز را با فرمول های مخصوص پیدا کنید
 2. جنس سپتیک مناسب با مکان و آب و هوای منطقه خود را انتخاب کنید
 3. پیدا کردن فضای مناسب و مورد نیاز برای دفن مخزن
 4. پیدا کردن ارتفاع دفن
 5. جای‌گذاری سپتیک در محل حفر شده
 6. وصل لوله های ورودی و خروجی سپتیک
 7. وصل لوله ی هواکش برای خارج کردن گاز تولید شده توسط فاضلاب
 8. ریختن خاک بر روی سپتیک و پوشش آن توسط خاک
 9. پایان کار

به صورت کلی نصب سپتیک‌تانک بسیار راحت بوده اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نصب سپتیک تانک‌های بتنی بسیار سخت تر است زیرا به دلیل سنگین بودن در محل پروژه ساخته می شود.

معایب و مشکلات استفاده از سپتیک‌تانک

استفاده از سپتیک‌تانک ها دارای مزایای بسیار است اما در این معایب و مشکلاتی نیز دارد که در این قسمت از مقاله به بررسی هر یک از مشکلات خواهیم پرداخت.

 • لجن های موجود در مخازن باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شوند
 • افزایش حجم فاضلاب در داخل سپتیک باعث سرریز شدن آن می شود
 • در زمان تخلیه چاه امکان انتقال مواد سمی و شیمیایی بسیار سخت است
 • احتمال انتقال ویروس و باکتری به سفره های آب های زیر زمینی را بالا می برد
 • کمبود یا محدود بودن محیط

"قیمت

قیمت و فروش سپتیک‌تانک در سایر شهر های ایران

شرکت فرآب‌صنعت تولید کننده انواع مخازن سپتیک تانک های بتنی، فایبر‌گلاس و پلی‌اتیلنی می باشد و قادر است این مدل از مخازن سپتیک را به تمام شهرها و استان های ایران ارسال کند. در این قسمت از مقاله به بررسی قیمت ها و شرایط ارسال سپتیک تانک به تمام شهر های ایران خواهیم پرداخت.

فروش سپتیک‌تانک در اصفهان

شهر اصفهان یکی از شهر های مرکزی ایران است که دارای آب و هوای گرم و خشکی است همچنین این شهر با مشکل بزرگ کن آبی مواجه است به همین دلیل استفاده از سپتیک تانک در شهر اصفهان برای صرفه جویی در مصرف آب الزامی است در همین راستا شرکت فراب صنعت به فروش انواع سپتیک‌تانک ها در شهر اصفهان با قیمت های مقرون به صرفه می پردازد

قیمت سپتیک‌تانک در اصفهان

قیمت های سپتیک تانک در اصفهان نسبت به حجم و جنس مخازن سپتیک متغیر است به عنوان مثال سپتیک هایی که حجم زیادی دارند و فاضلاب بیش تری را در خود جای می‌دهند قیمت بیشتری نسبت به سپتیک هایی که حجم کم‌تری می گیرند دارند. نوع دیگر در تعیین قیمت مخازن سپتیک‌ فاضلاب، جنس آن است به عنوان مثال مخزن سپتیک از جنس فایبرگلاس قیمت بیش‌تری نسبت به سپتیک های بتنی دارد. همچنین یکی از عوامل مهمی که به صورت مستقیم در قیمت آن تاثیر دارد.

فروش سپتیک‌تانک در گیلان

استان گیلان یکی از استان های شمالی ایران است که آب و هوای بارانی و مرطوبی دارد همچنین این استان یکی از قطب های گردشگری ایران است که هر ساله میلیون ها گردشگر برای بازدید طبیعت آن به این استان سفر می کنند در نتیجه رستوران ها و هتل های این استان همیشه شلوغ بوده و از میزبان مهمان این استان است که باعث تولید فاضلاب زیادی می شود.

اگر فاضلاب تولید شده توسط گردشگران تصفیه نشود و به طبیعت رها شود باعث تخریب آن می شود یکی از راه ترین راه های تصفیه این فاضلاب ها استفاده از سیستم های تصفیه فاضلاب است.
یکی از راه ترین سیستم های تصفیه فاضلاب، سپتیک تانک است که شما می توانید این سیستم ها را از شرکت فرآب صنعت در استان گیلان تهیه کنید.

قیمت سپتیک تانک در استان گیلان

قیمت سپتیک‌تانک در استان گیلان

قیمت سپتیک تانک در استان گیلان به عوامل مختلفی مانند جنس سپتیک، اندازه آن و غیره بستگی دارد. شما می توانید انواع مخازن سپتیک را از شرکت فرآب صنعت با قیمت مقرون به صرفه تهیه و خریداری کنید.

سوالات متداول سپتیک تانک

سپتیک تانک چیست ؟

سپتیک تانک یک مخرن است که جامدات و مایعات را از هم جدا می کند به این صورت که جامدات در آن ته نشین و از سوی دیگر آن آب خارج می شود.

چگونه می توان سپتیک تانک خرید؟

شما می توانید با شرکت فرآب صنعت تماس بگیرید و پروژه های خود را برای کارشناسان توضیح دهید تا سپتیک تانک شما در صورت موجود بودن ارسال و در غیر این صورت تولید و ارسال شود.

انواع سپتیک تانک کدام است ؟

مخزن سپتیک انواع مختلفی دارد که به طور خلاصه سپتیک تانک PE، بتنی و GRP موجود است که نوع PE بسیار کاربرد و مقرون به صرفه است.

چه حجمی برای سپتیک تانک مناسب است؟

برای دانستن میزان حجم سپتیک تانک کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید و میزان فاضلاب ورودی در روز را شرح دهید و با توجه به آن سپتیک تانک مناسب برای شما شرح داده شود.