نحوه طراحی سپتیک تانک
5/5 - (4 امتیاز)

نحوه طراحی سپتیک تانک

یکی از ساده ترین راه های تصفیه آب و فاضلاب که بسیار مقرون به صرفه است سپتیک تانک نام دارد که به مرحله ابتدایی تصفیه فاضلاب را بر عهده دارد این سیستم در شبکه خدمات شهری کاربرد های بسیار زیادی دارد و برای سلامت و بهداشت جامعه بسیار مفید است و آلودگی آب های زیر زمینی و محیط زیست جلوگیری می کند در این مقاله شما را با نحوه طراحی سپتیک تانک آشنا می کنیم.

طراحی سپتیک تانک پلی اتیلنی

طراحی سپتیک تانک پلی اتیلنی

سپتیک تانک‌های پلی اتیلنی به صورت دو جداره ای طراحی می شود. دیواره های این مخازن با استاندارد ATVA 127 تولید می شوند. دیواره های داخلی مخازن به صورت صاف و سیقلی و دیواره های خارجی به صورت دو جداره و مارپیچی طراحی می شوند.

استفاده درست از سپتیک تانک پلی اتیلنی یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به این نکته توجه زیادی داشته باشیم. سپتیک تانک برای تصفیه فاصلابی که وارد آن می شود طراحی می شوند پس نباید حجم اضافی وارد مخزن آن شود. مواد شیمیایی و چربی ها در مخزن سپتیک تانک ها نمی توانند ته نشین شوند پس باید چربی ها و مواد شیمیایی که استفاده می کنیم در سطل زباله تخلیه شوند نه در سپتیک تانک.

صرفه جویی در مصرف آب هم می تواند بر عمر سپتیک تانک ها نقش مهمی داشته باشند.

طراحی سپتیک تانک بتنی

در تصفیه اولیه فاضلاب مناطق مسکونی، رستوران ها، کارخانجات و هتل از سپتیک تانک بتنی استفاده می شود. انسداد لوله یکی از مشکلات مطرحی است که رسوب شدن مواد معلق در آب به علت سرعت کم جریان آن اتفاق می افتد.

نحوه کار سپتیک تانک بتنی

باکتری های هوازی در سپتیک تانک بتنی باعث می شود که فاضلاب ورودی به مخزن در مدت زمان طولانی به حالت معلق در بیاید.

در سپتیک تانک بتنی به علت تصفیه چند مرحله ذرات دشت ته نشین می شوند و روغن ها و چربی ها در روی آن به حال معلق در می آیند.

به علت ارتباطی که در بخش های مختلف این نوع از سپتیک تانک وجود دارد، مواد ته نشین شده و مواد معلق هیچ موقع امکان عبور ندارند به این صورت که مواد ته نشین شده به عملات مقدماتی تصفیه وارد می شوند لجن های ته نشین شده هم به این عمل سرعت می بخشند.

انواع طراحی سپتیک تانک بتنی

در ساختن سپتیک تانک بتنی معمولا از بتن مدل ۵ یا به اصطلاحا بتن تیپ ۵ با مخلوط میلگرد و آجر استفاده می شود البته توصیه می شود افزونه های بتنی نیز استفاده شود مانند ژل میکروسیلیس، نوار های عایق کننده بتن در مقابل آب و واتر استاپ البته این نکته را نباید فراموش کنیم که باید برای آب بندی بتن از چسب مخصوص که برای عایق بندی  بتن و ایزوگام ساخته شده است استفاده کنیم.

معمولا سپتیک تانک های بتنی به صورت مستطیل و دیواره های چند قسمتی طراحی می شوند و پس از طراحی بعد های مختلف سپتیک تانک بتنی و حفر زمین، دیواره های طبقه بندی شده در دستور کار قرار می گیرد.

در گام بعدی قطعاتی که از قبل ساخته شده اند با ملات یا چسب اپوکسی به یک دیگر متصل می شوند و درجا بتن ریزی صورت می گیرد.

نکات مهمی که در طراحی سپتیک تانک بتنی باید به آن توجه کرد

حجم فاضلاب از نکات مهمی است که در طراحی سپتیک تانک بتنی باید به آن توجه کرد. حجم فاضلاب هم به این صورت اندازه گیری می شود که تعداد ساختمان، مجتمع های اطراف، تعداد افرادی که در آن جا زندگی می کنند محاسبه می شود. در صورت افزایش حجم فاضلاب استوانه هایی بر روی سپتیک تانک پیش ساخته سوار می شوند که در انتقال و نگهداری و تصفیه فاضلاب به سپتیک تانک بتنی کمک می کند.

طراحی سپتیک تانک فایبر گلاس

طراحی سپتیک تانک فایبر گلاس

سپتیک تانک فایبر گلاس به عنوان یک انبار سر پوشیده برای مکان هایی که به لوله کشی دسترسی وجود ندارد طراحی شده است این نوع سپتیک تانک ها در شرکت فراب صنعت برای اولین بار بر اساس استاندارد های GRP و FRP طراحی شده است و جایگزین سپتیک تانک  فلزی شده است

سپتیک تانک های فایبر گلاس به صورتی طراحی شده اند که دارای دو لوله ورودی و خروجی هستند که فاضلاب از این لوله های وارد و خارج می شوند همچنین این نوع سپتیک تانک دارای دو مخزن هستند که در آن ها، فاضلاب توسط باکتری های بی هوازی تصفیه می شوند و بعد از تصفیه وارد چاه جذبی می شود.

سپتیک تانک های فایبر گلاس بیش تر برای مکان هایی که ظرفیت کافی برای نصب سپتیک تانک های بتنی و پلی اتیلنی وجود ندارد طراحی می شود همچنین سپتیک تانک های فایبر گلاسی بسیار مقرون به صرفه هستند.

کلام آخر

شرکت مهندسی فراب صنعت به عنوان شرکتی پیشرو در صنعت تصفیه آب و فاضلاب با سابقه ایی بالغ بر ۱۰ سال، فعالیت خود را بر تصفیه آب و فاضلاب های شهری و پساب های صنعتی متمرکز نموده است. این شرکت هم اکنون قادر است با تکیه بر دانش فنی کارشناسان و متخصصان خود و تکنولوژی های پیشرفته شرکت آردا فرانسه و تجارب عملی بدست آمده در اجرای پروژه های متعدد در داخل و خارج از ایران، مسائل مربوط به تصفیه آب و تصفیه و دفع فاضلاب را از فهرست مشکلات و چالشهای اجتماعات شهری و صنایع و مدیران درارتباط با آنها حذف نمای اگر شما هم به دنبال خرید سپتیک تانک هستید می توانید با مشاوران ما در شرکت فراب صنعت تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.