پالایش فاضلاب یکی از پر اهمیت ترین کار ها در زندگی انسان است که این کار روش های مختلفی دارد که می توان با توجه به جنس فاضلاب تولید شده روش تصفیه فاضلاب را مشخص کرد اما در برخی موارد به دلیل نا معلوم بودن میزان فاضلاب تولیدی ساخت تصفیه خانه های بزرگ مقرون به صرفه نیست و باید راه های کم هزینه تر را در نظر بگیریم این نکته را نیز باید بگوییم طبیعت می تواند مواد موجود در فاضلاب را تصفیه کند که به آن خود پالایی می گویند.

یکی از روش های کم هزینه تصفیه فاضلاب که مناسب مکان هایی مانند روستا، ویلا، مجتمع های مسکونی و …. است استفاده از سپتیک تانک است زیرا در این مکان ها فاضلاب به میزان کم تولید می شود با نصب سپتیک تانک در این نوع مکا ها دیگر نیازی به ساخت تصفیه خانه های بزرگ نیست و این روش بسیار بسیار مقرون به صرفه است.

سپتیک تانک چیست؟

گند انبار یا مخزن تعفن یکی از قدیمی ترین راه های تصفیه فاضلاب است که امروزه به آن سپتیک تانک می گویند این مخازن مواد جامد موجود در فاضلاب را می گیرد و در داخل مخزن اولیه خود نگه می دارد و باکتری های بی هوازی آن ها را تجزیه می کنند و آن را به گاز تبدیل می کنند. این مخازن از نظر جنس مخازن به چهار بخش تقسیم می شوند و هر کدام دارای معایب و مزایایی هستند اما روند تصفیه سپتیک تانک ها با یکدیگر یکسان است.

سپتیک تانک به چهار بخش تقسیم می شود که عبارتند از:

در این مقاله به بررسی سپتیک تانک های آجری و معایب آن خواهیم پرداخت.

سپتیک تانک آجری

سپتیک تانک آجری

 

سپتیک تانک های آجری با مصالح ساختمانی مانند آجر فشاری، سیمات و ملات ساخته می شوند البته به جای آجر فشاری می توان از بلوک سنگی یا سیمانی نیز استفاده کرد از بزرگترین معایب این نوع سپتیک تانک می توان به نفوذ پذیری بسیار بالا و نشست زیاد دیواره آن اشاره کرد و اگر لایه سیمانی به ضخامت ۱ تا ۳ سانتی متر اجرا این مشکلات به قوت خود باقی خواهد ماند البته در ادامه به صورت کلی معایب و مزایای سپتیک تانک های آجری را بررسی خواهیم کرد

مزایا سپتیک تانک آجری

از مزایای سپتیک تانک های آجری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این نوع سپتیک تانک کارایی بهتری از سپتیک تانک های دیگر دارد
 • از مصالح ساختمانی در ساخت این نوع سپتیک تانک استفاده می شود
 • عمق این سپتیک تانک ها بین ۳ متر الی ۵ متر است
 • و وزن کلی این سپتیک تانک ها بیش از ۹ تن است

معایب سپتیک تانک های آجری

معایب سپتیک تانک های آجری

از معایب سپتیک تانک های آجری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همانطور که در قسمت بالا گفتیم سپتیک تانک های آجری نفوذپذیری بسیار بالایی دارد به طوری که با سیمان کاری نیز این مشکل حل نمی شود
 • در برابر فشار های جانبی مقاوم نیستند و این فشار ها باعث ترک خوردگی می شود که باعث نشست فاضلاب می شود
 • برای جلوگیری از نشستی این نوع سپتیک تانک ها از سیمان و قیر استفاده می کنند که بین این دو گزینه استفاده از قیر کارآمد تر است اما باز هم این کار جلوی نشت فاضلاب را نمی گیرد.
 • نصب این نوع از سپتیک ها از نظر هزینه، پر هزینه تر از سپتیک تانک های یتنی و پلی اتن است
 • در برابر ضربات و حرکات اصلا مقاومت ندارند.
 • ارتفاع این نوع از سپتیک تانک ها حتما باید بیش تر از ۳ متر باشد
 • اگر بخواهیم به صورت کلی در مورد این نوع از سپتیک تانک ها نتیجه گیری بکنیم، سپتیک تانک های آجری برای تصفیه فاضلاب ها مناسب نیستند.

کلام آخر

به دلیل کارایی پایین و معایب این نوع سپتیک تانک شرکت فرآب صنعت از این نوع سپتیک تانک ها به مشتریان خود ارائه نمی کند اما سپتیک های با کیفیت و با کارایی بهتری را به شما پیشنهاد می کند شما می توانید در صور خرید سپتیک تانک با مشاوران ما در شرکت فرآب صنعت تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.