محاسبه حجم سپتیک تانک

محاسبه حجم سپتیک تانک
5/5 - (5 امتیاز)

محاسبه حجم سپتیک تانک

سپتیک تانک ها یکی از ساده ترین سیستم های تصفیه فاضلاب هستند و در زمان جمع آوری فاضلاب در طول شبانه روز اگر ظرفیت مخزن کم تر از میزان ورودی فاضلاب باشد با مشکلاتی رو به رو خواهید شد  بنابراین محاسبه درست و صحیح طرفیت سپتیک تانک بسیار ضروری است.

در زمان محاسبه حجم سپتیک تانک تعداد اتاق های ساختمان، تعداد نفرات، تعداد حمام و… را محاسبه می کنند تا به راحتی طرفیت سپتیک تانک مورد نیاز را به دست آورند.

بر چه اساسی ظرفیت سپتیک تانک را محاسبه می کنند؟

بر چه اساسی ظرفیت سپتیک تانک را محاسبه می کنند؟

هنگام محاسبه ظرفیت سپتیک تانک، باید تعداد ساکنانی که به طور مداوم از آن و فاضلاب استفاده می کنند را به دست بیاورید تا حجم سپتیک تانک را محاسبه کرد و همچنین باید از میزان فاضلاب جمع آوری شده در ساختمان در طول مدت زمان استفاده شود به عنوان مثال: اگر یک خانه دو خوابه دارید که حدود ۴ نفر  و یک خانه سه خوابه حدود ۶ نفر می خوابند.

حجم سپتیک تانک پلی اتیلن بسته به میزان فاضلاب تخلیه شده در آن متفاوت است و به شرح زیر است:

  1. حجم فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز تا ۲ متر مکعب، حجم تانک ۳ متر مکعب منظور می‌شود.
  2. حجم فاضلاب ۲ تا ۶ متر مکعب، حجم تانک ۱٫۵ برابر حجم فاضلاب محاسبه می‌گردد.
  3. حجم فاضلاب ۶ تا ۶۰متر مکعب، حداقل حجم تانک مطابق فرمول زیر در کتاب مهندسی فاضلاب Metcalf and Eddy معرفی شده است به دست می‌آید:

V=4500+0.78*Q

Q: معادل مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز و

V: معادل است با حداقل حجم سپتیک تانک است

فرمول محاسبه حجم سپتیک تانک بر اساس تعداد نفرات

بیشتر بخوانید: خرید چربی گیر

فرمول محاسبه حجم سپتیک تانک بر اساس تعداد نفرات

در برخی موارد برای محاسبه حجم سپتیک تانک برای دستشویی های عمومی باید از فرمول محاسبه حجم سپتیک تانک بر اساس تعداد نفرات استفاده کنید حجم به دست آمده از این فرمول بر اساس استاندارد BS6297 است

فرمول محاسبه حجم سپتیک تانک بر اساس نفرات به شرح زیر است:

V=2000+P*C

در این رابطه:

P: تعداد نفرات تحت پوشش برحسب نفر

C: سرانه تولید فاضلاب در هر شبانه‌روز برحسب لیتر به ازای هر نفر و

V: حداقل حجم سپتیک تانک به ازای هر نفر است.

کلام آخر

شرکت مهندسی فراب صنعت به عنوان شرکتی پیشرو در صنعت تصفیه آب و فاضلاب با سابقه ایی بالغ بر ۱۰ سال، فعالیت خود را بر تصفیه آب و فاضلاب های شهری و پساب های صنعتی متمرکز نموده است.

این شرکت هم اکنون قادر است با تکیه بر دانش فنی کارشناسان و متخصصان خود و تکنولوژی های پیشرفته شرکت آردا فرانسه و تجارب عملی بدست آمده در اجرای پروژه های متعدد در داخل و خارج از ایران، مسائل مربوط به تصفیه آب و تصفیه و دفع فاضلاب را از فهرست مشکلات و چالشهای اجتماعات شهری و صنایع و مدیران درارتباط با آنها حذف نمای اگر شما هم به دنبال خرید سپتیک تانک هستید می توانید با مشاوران ما در شرکت فراب صنعت تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.