نحوه ساخت سپتیک تانک بتنی
5/5 - (4 امتیاز)

نحوه ساخت سپتیک تانک بتنی

پکیج تصفیه فاضلاب یا همان سپتیک تانک ها امروزه در تمامی مجتمع های مسکونی، اداری، تجاری و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرند. از سپتیک تانک ها برای تصفیه مقدماتی فاضلاب و متعادل سازی در مقدار و کیفیت فاضلاب و پمپاژ آن استفاده می شود. سپتیک تانک بتنی یکی از ارزان ترین سیستم های تصفیه فاضلاب هستند. در گذشته سپتیک تانک ها به صورت سنگی تولید می شد که بعد ها با کشف سیمان و بتن این سازه جای خود را به سپتیک تانک بتنی داد. در این قسمت از مقاله به بررسی نحوه ساخت سپتیک تانک بتنی خواهیم پرداخت.

اجزای سازنده سپتیک تانک بتنی

در این قسمت به اجزای سازنده سپتیک تانک خواهیم پرداخت:

  • لوله های ورودی فاضلاب از جنس پلی اتیلن
  • لوله های خروجی فاضلاب از جنس پلی اتیلن
  • بدنه ی سپتیک تانک از جنس سیمان تیپ ۵ و بتن ضد سولفات
  • مخزن اولیه
  • مخزن زلال کننده
  • لوله ی خروجی گاز
  • ایزوگام برای عایق بندی

نحوه ی اجرای سپتیک تانک بتنی

نحوه ی اجرای سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی را می توان به صورت پیش ساخته یا به صورت اجرایی در محل انجام داد. برای اجرای سپتیک تانک بتنی در محل، ابتدا باید طراحی سپتیک تانک بر اساس حجم فاضلاب تولیدی صورت بگیرد.

این سپتیک تانک ها به صورت مخازن مستطیلی ساخته می شوند و در ساخت آن از مصالح ساختمانی و میلگرد و بتن ضد سولفات استفاده می شود. ابعاد سپتیک تانک بر اساس میزان حجم فاضلاب متفاوت است و بعد از مشخص شدن میزان حجم، آن را طراحی می کنند.

طراحی سپتیک تانک بتنی پیش ساخته

سپتیک تانک های پیش ساخته بتنی در حجم های ۲ متر مکعب تا ۱۲ متر مکعب طراحی و ساخته می شوند. این سپتیک تانک مخزن استوانه ای شکل و به صورت عمودی است که توسط دیواره ای به دو قسمت تقسیم می شود.

در واقع این تقسیم بندی به صورت دو استوانه است که در یک استوانه عملیات ته نشینی مواد معلق و در استوانه دیگر عملیات زلال سازی انجام می گیرد. شما می توانید سپتیک تانک های بتنی پیش ساخته را از با هر سایزی از شرکت فرآب صنعت تهیه کنید.

سپتیک تانک های بتنی چگونه کار می کنند؟

سپتیک تانک های بتنی چگونه کار می کنند؟

ابتدا فاضلاب توسط لوله های ورودی در دستگاه به مخزن اولیه سپتیک تانک منتقل می شوند و مواد معلق و ذرات خارجی در این بخش به علت وزنی که دارند در کف بستر مخزن ته نشین می شوند و مواد سبک تر مانند روغن ها در سطح آن شناور می شوند.

موادی که در کف مخزن ته نشین شده اند یک توده لجن را به وجود می آورند که باعث رشد باکتری ها و میکروارگانیسم ها در آنجا می شوند که در طی فرآیند تکثیر و رشد آن ها واکنش های بیولوژیکی زیادی اتفاق می افتد و باعث تصفیه فاضلاب می شوند.

طی این واکنش ها مواد آلی موجود در فاضلاب تجزیه می شود. طی این عمل میزان حجم لجن کاهش یافته و به بیوگاز تبدیل می شود. این بیوگاز که بیشتر آن را متان تشکیل می دهد به وسیله لوله خروج از دستگاه خارج می شود.

کلام آخر

شرکت مهندسی فراب صنعت به عنوان شرکتی پیشرو در صنعت تصفیه فاضلاب با سابقه ایی بیش از ۱۰ سال، فعالیت خود را بر تصفیه آب و فاضلاب های شهری و پساب­های صنعتی متمرکز نموده است. این شرکت هم اکنون قادر است با تکیه بر دانش فنی کارشناسان و متخصصان خود و تکنولوژی­های پیشرفته شرکت آردا فرانسه و تجارب عملی بدست آمده در اجرای پروژه­های متعدد در داخل و خارج از ایران، مسائل مربوط به تصفیه آب و تصفیه و دفع فاضلاب را از فهرست مشکلات و چالشهای اجتماعات شهری و صنایع و مدیران درارتباط با آنها حذف نماید. اگر به دنبال خرید سپتیک تانک بتنی هستید می توانید با مشاوران ما در شرکت فرآب صنعت تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.