سختی گیر – سختي آب، ناشي از يون هاي كلسيم و منيزيم و به مقدار كمتر تركيبات فلزاتي چون آهن ، منگنز و آلومينيم مي باشد. از آنجايي كه سه فلز مذكور به مقادير جزئي در آب موجودند لذا اثر آن ها در سختي آب كم است.

متداولترين روش براي حذف سختي آب ، استفاده از سختي گير هاي رزيني مي باشد. رزين ها ، كلسيم و منيزيم را با سديم تعويض كرده و آب سخت را به آب نرم تبديل مي كنند.

سختیگیر سختی گیر

سختی گیر، سختیگیر

سختي آب، عموماً برحسب ميلي گرم در ليتر يا ميلي اكي والان بر ليتر كربنات كلسيم اندازه گيري و غالباً بر اساس سختي كل TH  (مجموع سختي كربناته CH  و سختي غير كربناته NCH  ) اعلام مي شود. سختي كربناته به سختي ناشي از تركيبات كربناته و بي كربناته كلسيم و منيزيم اطلاق مي شود در حالي كه سختي غير كربناته دلالت بر سختي ناشي از تركيبات كلسيم و منيزيم با ساير آنيونها مانند سولفات، كلرايد و نيترات دارد. از آنجا كه سختي كربناته در تشكيل رسوب در تأسيسات حرارتي و ديگهاي بخار نقش دارد، از اين لحاظ از سختي غير كربناته مهم تر مي باشد. سختي كربنات گاهاً تحت عنوان سختي موقت بيان مي شود زيرا اين سختي را مي توان براحتي با حرارت دادن از آب جدا نمود. نحوه تشكيل رسوب كربنات كلسيم در ديگهاي بخار بصورت ذيل مي باشد:

CaCO3↓ + CO2↑ + H2OCa2 + 2 HCO3-

 آگاهي از ميزان سختي آب نقش بسيار موثري در برآورد قابليت مصرف آب بعنوان منبع تأمين آب شرب و يا صنعتي دارد. همچنين انتخاب سيستم سختي گير (سيستمهاي لايم- سودا، سختي گيرهاي رزيني، سيستمهاي اسمز معكوس و ..) و نيز طراحي دقيق سيستمها، به شدت وابسته به ميزان سختي آب مي باشد. با وجود آنكه طبقه بندي كيفي مطلقي براي سختي آب وجود ندارد، در اغلب موارد سختي مطابق با جدول ذيل تقسيم بندي مي گردد.

 شرح

سختی

Meq/l

Mg/l برحسب CaCO3

نرم

1 >

50 >

نسبتا سخت

3-1

150-50

سخت

6-3

300-150

بسیار سخت

6 <

300 <

مقادیر کمی سختی طبقه بندی شده برای آب های مختلف

 سختي آب، بسته به ميزان تركيبات معدني موجود در آب، ساختار زمين شناسي ناحيه، منبع آب مورد برداشت و نيز شرايط اقليمي منطقه، از نقطه اي به نقطه ديگر متفاوت مي باشد. اکثر شهرهای كويري ایران و به ويژه شهرهای قم، اراك، زاهدان، ساوه، كاشان، سمنان و…  ساختار خاك آهكي داشته و آب آنها از سختی بالایی برخوردار است. لازم به توضيح است ميزان سختي آب كه به عنوان عامل مزاحم لحاظ مي شود، بسته به نوع كاربري متفاوت مي باشد. با اين حال، عمليات سختي گير براي آبهاي با سختي بيش از 100 ميلي گرم بر ليتر توصيه مي گردد.

عمده ترين كاربرد دستگاه هاي سختي گير رزيني عبارتند از :

·         نرم كردن آب ديگ هاي بخار و مبدل هاي حرارتي

·         نرم كردن آب مورد نياز برج هاي خنك كننده و سيستم هاي سرمايشي

·         نرم كردن آب مصرفي صنايع رنگسازي و رنگرزي

 شركت فرآب صنعت با در اختيار داشتن كادر مهندسي و اجرايي مجرب ، قابليت ساخت سختی گير هاي رزينی در دو نوع اتوماتيك و نيمه اتوماتيك را با در نظر گرفتن استانداردهاي روز دنيا دارا مي باشد.

سيكل عملكردي واحد سختي گير رزيني
بطور كلي سيكل عملكردي سيستمهاي رزيني شامل 5 مرحله:

1-       سيكل نرم سازي آب

2-       سيكل شستشوي معكوس

3-       سيكل احيا سيستم

4-       سيكل شستشوي آرام

5-       سيكل شستشوي سريع

– سيكل عمكردی (Service) : ورود آب خام و انجام عمليات سختي گيری

– سيكل شستشوي معكوس (Backwash) : در اين سيكل جهت جريان عكس حالت قبل بوده و ذرات به دام افتاده بر روي بستر رزين از جمله ذرات سيلس، رسوبات، ذرات آهن و … از سطح رزين شسته مي شوند. سيكلBackwash در يك سختي گير معمول، نيازمند سرعت جريان در حدود (3 گالن در دقيقه / 13 ليتر در دقيقه) مي باشد.

– سيكل احيا سيستم (Regeneration)  : در اين مرحله، محلول نمك به آرامي از روي بستر رزين عبور داده مي شود تا رزين تا جاي ممكن سديم را از محلول جذب و ظرفيت تبادل خود را بازيابد.

– شستشوي آرام (Slow Rines) : در اين مرحله، با شستشوي آرام بستر رزين، آب نمك مازاد از رزين شسته شده و خارج مي شود.

– شستشوي سريع (Fast Rines) : در مرحله نهايي رزين ها تحت شستشوي سريع قرار مي گيرند.

مشخصات فني سختي‌گيرهاي شركت فرآب صنعت:

– قابليت تحمل فشار بدنه صافي تا  5 بار

– جنس بدنه از بالاترين كيفيت هاي فايبرگلاس FRP/ كربن استيل  با  پوشش داخلي از سه لايه اپوكسي و پوشش خارجي مشتمل بر يك لايه رنگ ضد زنگ و يك لايه رنگ روغني

– تأمين رزين دستگاه از انواع مرغوب رزين با ظرفيت تبادل و پايداري بالا

– داراي عدسي هاي استاندارد و دريچه هاي بازديد در بالا و پايين

– مجهز به آب پخش كن و آب جمع كن از مواد مقاوم  PVC

– مجهز به مخزن نمك پلي اتيلن جهت احيا سيستم

– قابليت تجهيز سيستم به شير تمام اتوماتيك، نيمه اتوماتيك و دستي

– مجهز به لوله كشي هاي مناسب

– مجهز به شير هواگيري، شير تخليه و مانومتر